Előszó
Ez a kötet a hatályos Alkotmányt és az Alkotmány meghatározott tételeihez kapcsolva, az Alkotmánybíróság legfontosabb határozatait - pontosabban azok rendelkező részeit és zömmel a határozat indokolásából idézett részleteket - tartalmazza.
Az Alkotmány ebben a formájában - tételek és értelmezések együttese -maga az élő („látható") Alkotmány. Az Alkotmánybíróság 1990. január 1. és 1994. december 31. között hozott 2166 döntése alapján szerkesztettük alaptörvényünk megfelelő tételeihez, az értelmező szövegeket.
A Jeldolgozás természetesen nem öleli Jel valamennyi, egy adott alkotmányos tételt meghivatkozó és értelmező alkotmánybírósági határozatot, de tartalmazza az összes lényeges ún. alkotmánybírósági precedensdöntést több esetben a korábbi döntésekre visszahivatkozó - esetenként az alapdöntést részletesebben kifejtő, vagy elvi jelentőségű továbbfejlesztését is tartalmazó - határozatokat.
Az Alkotmány paragrafusai és a paragrafusaihoz kapcsolt idézetek közé jegyzeteket, magyarázó bevezetéseket iktattunk be az adott alkotmányos intézményre (fejezetre) vonatkozó alkotmánybírósági gyakorlat (pl. jogállam értelmezése, alapjogvédelmi teszt magyarázata) jobb áttekintése, (megértése) végett.
A határozatok indokolásából kiemelt idézetek szubjektív választások, de minden esetben - természetesen a szerkesztők meggyőződése szerint - az adott alkotmányos tétel értelmezésének leglényegesebb megállapításait tartalmazza. Szó szerinti idézetekről van szó, természetesen a határozatok lelőhelyeinek pontos meghivatkozásával. A Tisztelt Olvasó tehát leellenőrizheti a szerkesztőket. Bevalljuk ebben reménykedünk: a hivatkozások, idézetek inspirálóan hatnak az alkotmánybírósági határozatok tüzetes elemzésére.
A bevezető első sorára visszautalva, mármint arra, hogy a hatályos Alkotmányhoz kapcsolt alkotmánybírósági döntésekről „szól" e kötet, ez az evidencia azért érdemes a visszautalásra, mert mostanság az alkotmányozás szakmai vitáiban újra és újra felmerül a kérdés: mi lesz -az új (a majdan hatályos) Alkotmány esetében - a régi alkotmánybírósági határozatok sorsa?
Úgy véljük e kérdés, elvileg - legalábbis szerintünk - viszonylag egyszerűen megválaszolható. Az új Alkotmányban szó szerinti szövegezésben, vagy tartalmi azonosságában (s ez utóbbi feltehetően alkotmánybírósági értelmezés tárgya lesz) megerősített alkotmányos tételeket korábban értelmező alkotmánybírósági határozatok "hatályos" döntéseknek minősülnek.
Vissza