Előszó
Az erdőről igen sokat beszélünk mindennapi életünkben. Költők megéneklik, a festőket nagy alkotásokra ihleti, de ha közelebbről megnézzük, azt találjuk, hogy az erdőt az emberek leginkább csak...
Tovább
Előszó
Az erdőről igen sokat beszélünk mindennapi életünkben. Költők megéneklik, a festőket nagy alkotásokra ihleti, de ha közelebbről megnézzük, azt találjuk, hogy az erdőt az emberek leginkább csak külső alakjában ismerik. Annak életéről, sajátságairól, szerepéről a természet háztartásában igen keveset tudnak. Ha megkérdezünk valakit, hogy mondja meg, mi az erdő, gondolkozás nélkül feleli rá: egy csomó fa. Pedig a fa annak csak egy része és ezenkívül az erdő még nagyon sok élőlényt foglal magában, csak nyitott szemmel kell járnunk.
Az erdő magasrendű életközössége mert benne az élőlények milliói élnek egymás mellett kölcsönös egymásra hatásban. A benne élő növények, állatok, szoros kapcsolatban vannak a szerves és szervetlen anyagból alakult talajjal és a környező éghajlattal. így az erdő egészében véve bonyolult élő szervezet, amelyben egyik élőlény életműködésében szoros összefüggésben van a másikkal, egyik tényező hatással van a másik kialakulására.
Ahhoz, hogy az erdő életközösségébe bepillantást nyerjünk, meg kell ismerkedni annak tagjaival, mégpedig elsősorban a fák életével, azután a többi növény, az állatok és a talaj életével. Továbbá azzal a környezettel, amelyben ez az életközösség kialakult.
Az élőlények nemcsak egy-egy fajhoz, hanem valamilyen közösséghez is hozzátartoznak. Életük értelme nemcsak saját fajuk fenntartása, hanem a közösség életének szolgálata is. A legfejlettebb növényi társadalom az erdő. Ez a növényi társulás azonban nemcsak önmagáért van, hanem lakóhelyet ad más élő szervezeteknek, az állatoknak is.
Vissza