Előszó
Éppen 10 éve annak, hogy Orlóci László és Mészáros Melinda szerkesztésében megjelent
„A Botanikus kert szabadföldi, fásszárú növényeinek térképe" címen dendrológiai gyűjteményünk első, részletes,...
Tovább
Előszó
Éppen 10 éve annak, hogy Orlóci László és Mészáros Melinda szerkesztésében megjelent
„A Botanikus kert szabadföldi, fásszárú növényeinek térképe" címen dendrológiai gyűjteményünk első, részletes, térképvázlatokkal illusztrált katalógusa. Az elmúlt évek jelentős gyarapodásának köszönhetően ez az ismertető füzet napjainkra már szinte használhatatlanná vált. A korábbi kiadásban feltüntetett 725 taxon (faj, változat és fajta) helyett jelenlegi gyűjteményünket 1435 fásszárú taxon alkotja.
Ezért készült el, s adjuk most közre a kétszeresére növekedett fa- és cserjegyűjtemény legújabb térképsorozatát. A 14 kihajtható térképlapból álló füzet a Kert valamennyi fa- és cserjefaját, valamint faj alatti rendszertani egységeit (taxonjait), változatait, fajtáit előfordulásuk pontos megjelölésével, példányonként tünteti fel. A térképfüzet lehetővé teszi, hogy még a névtáblák esetleges hiánya esetén is felismerhessük, azonosíthassuk a látott növényeket.
Dendrológiai gyűjteményünkben több mint 80 faj a fás növényekben szegény hazai flóra képviselője. Mintegy 40 faj a Föld flórájának kiveszőben lévő ritkasága, a Természetvédelmi Unió Vörös Könyvében is feltüntetett, veszélyeztetett faj. Több bemutatott faj szinte hihetetlenül nagy formagazdagsága, változatainak gyűjteménye a hazai és külföldi dísznövény-nemesítők eredményes munkáját dicséri.
Reméljük, hogy a kiadvány az oktatásban, ismeretterjesztésben, tanulásban hasznos segítség lesz, s szorgalmas forgatói a hazai és távoli tájak, parkjaink, kertjeink fáit, bokrait hamarosan ismerősként üdvözölhetik.
Dr. Isépy István
az ELTE Botanikus Kert vezetője
Vissza