Előszó
Az énekmódszertan programja
Az énekmódszertan tanításának célja, hogy a pedagógiai főiskola ének-szakos hallgatóit, mint leendő énektanárokat az általános iskolai énektanítás célkitűzésében...
Tovább
Előszó
Az énekmódszertan programja
Az énekmódszertan tanításának célja, hogy a pedagógiai főiskola ének-szakos hallgatóit, mint leendő énektanárokat az általános iskolai énektanítás célkitűzésében lefektetett pedagógiai és didaktikai elveknek megvalósítására, s a nevelő-oktató munkára képessé tegye.
Ismerjék meg a hallgatok az énekpedagógia elméletét és annak gyakorlati alkalmazását; ismerjék meg az énektanításban rejlő erkölcsi nevelő erőket: az értelmi, érzelmi, akarati és esztétikai nevelő hatásokat, ezekkel áthatva alakítsák ki, fejlesszék, s a gyakorlati munka során alkalmazzák az oktató-nevelő munka módszereit; ismerjék meg az énektanári munka szépségeit, szeressék, becsüljék meg hivatásukat.
Az énekmódszertan tanításának pedagógiai feladata: megtanítani hallgatóinkat azokra az eljárásokra, feltárni az énektanításban azokat a lehetőségeket, amelyek segítségével humanizmusra, erkölcsös magatartásra, hazaszeretetre, más nemzetek iránti szolidaritásra, a munkához és a köztulajdonhoz való helyes viszonyulásra nevelik tanítványaikat. Mindezt magyar népdaloknak, más népek dalainak, műdaloknak megértett, átérzett, átélt, emocionális tanításával, nemzeti zenei hagyományainknak, a világ-zeneirodalom értékeinek és nagy zeneszerzőknek megismertetésével, a művekben való elmélyüléssel valósíthatjuk meg.
Az énekmódszertan tanításának didaktikai feladata, hogy hallgatóink készségévé tegye azokat a módszereket, amelyek segítségével az általános iskolai tanulókat megtanítják a zenei írás-olvasásra, zenei Ízlésüket fejlesztik, amelyek a gyermeki hang ápolását, a szép éneklést, az éneklési készség fejlesztését szolgálják a zeneművek ismertetésével, a zenei kifejezés eszközeire való rámutatással, zenehallgatással a zenét élvezni tudó, zeneértő embereket nevelhetnek.
Vissza