Előszó
Tankönyvünket elsősorban azoknak az egyetemi és főiskolai hallgatóknak szántuk, akiknek nem a jog az alapszakjuk. Ezért igyekeztünk gyakorlatias ismereteket, közérthető nyelven összefoglalni, ugyanakkor kielégíteni azt az igényt, hogy a jogok elméleti, logikai hátterét, alkalmazásuk módszereit is bemutassuk. Természetesen a kötetet minden, a téma iránt érdeklődő Olvasó haszonnal forgathatja.
Az emberi jogok fogalma megkerülhetetlenül jelen van úgy a szakirodalomban, mint a mindennapi életben, a közbeszédben, a sajtóban, a politikai küzdelmekben, a médiában. Meglehetősen nehéz olyan politikai programot, nívós újságoldalt vagy weblapot találni, ahol így vagy úgy, de ne említtetne valamely emberi jog léte vagy megsértése. Egyszerre tapasztalhatjuk az emberi jogokra való üres hivatkozást, komoly és megfontolt felidézésüket, adott esetben számonkérésüket, találkozhatni értő és mély elemzésekkel, de üres állításokkal, hibás vélekedésekkel is.
A mára úgyszólván áttekinthetetlenül bőségesre duzzadt szakirodalom hallatlanul sokszínű, amiként a vonatkozó joganyag is gazdagon árnyalt, s legalább ennyire sokrétű az emberi jogokkal kapcsolatban vitatott tartalmi, társadalmi, jogi, gyakorlati kérdések köre is.
Az ellentmondó álláspontok sokasága nem véletlen, viszonylag új, még alakulóban lévő jogterületről van szó. Az emberi jogok eszmetörténete több száz évre tekint vissza, gyakorlatuk, befogadásuk a jogba, még inkább a mindennapos gyakorlatba viszont korántsem ilyen régi. Az egyes emberi jogok tartalmáról, mibenlétéről, olykor akár önálló létezésükről, lényegi vonásaikról, illeszkedésükről a jogrendszer egészéhez megint csak komoly viták folynak. S ha már a jogrendszert említettük, arra is fel kell figyelni, hogy az emberi jogok - legalábbis a többségük - nem köthetők egyszerűen az egyes államok szuverenitásán alapuló jogrendszerekhez, legkésőbb a XX. század közepétől nemzetközi dimenziót kaptak.
Figyelembe kell azt is venni, hogy az emberi jogok eszméjének megjelenése, e jogok elismerése és törvénybe iktatása, s különösen nemzetközivé válása korántsem ellentmondásmentesen alakult. Bár összességében a mérleg egyértelműen pozitív, egyes időszakokban és történelmi szituációkban az emberi jogok kérdése politikai ideológiaként is megjelent, ami adott esetben hátráltatta e jogok széleskörű elismerését és adaptációját.
Vissza