Előszó
Az élet hozta létre az agyat -
az ember agyában tükröződik a
természet. (Lenin)
Az emberi gondolkozás eredete és mibenléte a legizgalmasabb kérdések egyike. A tőkésrendszer érdekét képviselő...
Tovább
Előszó
Az élet hozta létre az agyat -
az ember agyában tükröződik a
természet. (Lenin)
Az emberi gondolkozás eredete és mibenléte a legizgalmasabb kérdések egyike. A tőkésrendszer érdekét képviselő idealista filozófusok azt szeretnék elhitetni, hogy a szellemi tevékenység valami „természetfeletti" lélek működésének eredménye. Azt akarják elhitetni, hogy van egy anyagtalan, a testtől független, halhatatlan lélek. Ezt a lelket istenség teremtette, az isten fogalmából pedig azt következtetik, hogy az ember ne avatkozzék bele az ő műveibe, ne változtasson sem a természeten, sem a végtelen isteni bölcseségtől alkotott és jóváhagyott emberi társadalmon. Bízza csak mindezt istenre. Világos, hogy ez az álláspont csak a minden rendű és rangú tőkéseknek, elnyomóknak kedvez, akik minden változástól - joggal - rettegnek.
A munkásosztály élcsapata materialista világnézeti alapon áll. Ez Engels ismert meghatározása szerint azt jelenti, hogy a természetet olyannak vesszük, amilyen csakugyan, anélkül, hogy valamit is hozzáadnánk, ami a természettől idegen. Ez az álláspont adja meg a lehetőséget a természet és társadalom törvényeinek megismerésére, ez adja meg a lehetőséget, hogy e törvények alkalmazásával a természetnek és a társadalomnak az emberiség javára történő átalakítását tűzzük ki célul.
A materialista megismerés egyik területével, az idegrendszerrel foglalkozunk jelen tanulmányban.
Bebizonyítjuk, mint azt Behtyerev, a kiváló orosz agykutató kifejtette, hogy „a lelki folyamat elválaszthatatlan az agyban végbemenő folyamatoktól és ha ezért az agyfolyamatot magasabb megnyilvánulásaiban tanulmányozzuk, ezzel egyúttal a lelkifolyamat menetét és fejlődését is tanulmányozzuk".
Vissza