Előszó
Az élők világában az emberi fajta a legfiatalabb. Eljövendő lehetséges életkorát tekintve, talán még gyermekcipőben jár. Magyarázza ez sok balga tetteit, tévelygéseit, visszaeséseit is....
Tovább
Előszó
Az élők világában az emberi fajta a legfiatalabb. Eljövendő lehetséges életkorát tekintve, talán még gyermekcipőben jár. Magyarázza ez sok balga tetteit, tévelygéseit, visszaeséseit is.
Növekedésének jelzőkövei - legjobbjainak munkája - a Tudományok. Századok jöttek, múltak s ez a tudomány nagyzolón csak a legnagyobb kérdésekkel foglalkozott. Mi az élet? Mi a halál? Mi van a halálon túl? Mi van a csillagokban? De ügyet sem vetett arra, hogy mi van a földön, mi van körülötte. Étele, itala, betegsége s minden, amiért és amivel naponta harcolnia kell, a földön élők nagy családja, amelynek csak legfejlettebb tagjai vagyunk, de épúgy alávetve az élet törvényeinek, mint a többiek. Ha megismerjük életüket és törvényeiket, megtanulhatjuk a. magunk földi törvényeit is.
Még 100 éve sincs, hogy új fölfedezések a tudományt új utakra terelték. Minden régi tan összeomlott, gyermekes nagyzolása épúgy, mint végnélküli spekulatív elméletei. Új célok s új remények emelkedtek fel, úgylátszik, évezredek tévelygései után elérkeztünk az igazi út elejére. Ez az ut ugyan hosszú, de a célok kivilágosodtak.
Az új tudomány kimondott célja most már, hogy a földet megszervezze. Nem az égi titkok érdeklik elsősorban, hanem saját világa, mert felismerte, hogy végső okáig semmit megmagyarázni nem tudhat. Értelmünk csak arra képes, hogy e világban kiismerje magát, hogy a természet útmutatását - önkényes föltevések és képzelgések nélkül - felismerje s alkalmazza azt az egyénre és az emberi közösségre...
Vissza