Előszó
P. HOWARD VAGY CHARLES LORRE?
Legalább tizenöt éve, hogy egy jó ismerősöm a kezembe nyomott egy papírkötésű, szakadozott ponyvát Kiadásra ajánlotta, mondván: bár a borítón meg a belső címlapon...
Tovább
Előszó
P. HOWARD VAGY CHARLES LORRE?
Legalább tizenöt éve, hogy egy jó ismerősöm a kezembe nyomott egy papírkötésű, szakadozott ponyvát Kiadásra ajánlotta, mondván: bár a borítón meg a belső címlapon szerzőként Jouvain szerepel, ő úgy gondolja, írója nem lehet más, csak Rejtő Jenő, azaz P. Howard.
Persze ő sem tudott bizonyosat, csak sejtését közölhette. Annyit mondott magyarázatul: szerinte az egyes figurák a helyszín s néhány jó poén azt jelzi, hogy Rejtő lehet az ismeretlen légiós regény írója.
Megpróbáltam utánanézni a névnek. Sehol nem találtam más művet ezen az álnéven; sem Gulyás Pál írói álnévlexikonja, sem más álnévfeltáró források nem említik a Jouvain nevet. Az OSZK központi katalógusa persze jelzi a könyv létét, de a szerzőre semmiféle utalást nem ad. Csupán annyit tüntet fel a címen és a néven kívül, hogy az Unio nevű kiadó jelentette meg 1942-ben, 156 oldalon.
Az Unio (így, rövid ó-val) kiadó Kőbányán, a Füzér utca 37-39. sz. alatt működött, tulajdonosa, Kisgörgényi Bartha Ferenc, az összes kiadványán feltüntette, hogy minden jog a kiadóvállalaté.
Ugyanott, a kőbányai Füzér utca 37-39. alatt működött Radics Vilmos „könyvnyomtató műhelye", az Unió könyvek gyártója is. Radiccsal, aki később a legkiválóbb magyar tipográfusok egyike lett, többször ültünk együtt a Szép Magyar Könyv verseny zsűrizésekor. Egy alkalommal említette is, hogy nyomdájában valaha még Rejtő-regényt is nyomtatott.
Vissza