Előszó
A faipari üzemek közül a zömében elsődleges fafeldolgozást végző üzemek tartoznak ia MÉM felügyelete alá. Ezekre is jellemző a nagyfokú fejlődés, ami elsősorban
— a termelés mennyiségi és...
Tovább
Előszó
A faipari üzemek közül a zömében elsődleges fafeldolgozást végző üzemek tartoznak ia MÉM felügyelete alá. Ezekre is jellemző a nagyfokú fejlődés, ami elsősorban
— a termelés mennyiségi és értékben! növekedésében,
— az állóeszköz-állomány emelkedésében,
— a gépek és berendezések korszerűsítésében,
— kisebb mértékben a létszámnövekedésben jelentkezik. E lényeges változások indokolják a munkavédelemmel kapcsolatos feladatok elemzését.
A faipari üzemek munkavédelme jelentősen fejlődött. Ez a fejlődés törvényszerű, mivel a munkavédelem szoros kapcsolatban van az állóeszköz — főleg a gépek — mennyiségével, korszerűségével. Az elsődleges fafeldolgozóiparra jellemző, hogy a korszerű gépek ugyan kevésbé balesetveszélyesek, de a kialakulóban levő új ipari forradalom a faiparban is egyre inkább érezteti hatását, ami a munkagépek jelentős számszerű növekedésében is jelentkezik. Az új, korszerű gépek természetesen, fajlagosan, csökkentik a balesetveszélyt, azonban számszerű és teljesítménybeli növekedésük rontja a balesetveszély csökkenéséből származó előnyt, továbbá még régi gépeket is üzemeltetnek, így a munkavédelemmel fokozottan kell a továbbiakban is foglalkozni, hogy a még mindig jelentős számú baleset tovább csökkenthető legyen.
Meg kell említeni azt a még ma is jelentkező, helytelen szemléletet, hogy a gépek számának növekedése természetszerűleg növeli a balesetek számát is. Ez a nézet helytelen, mert a dolgozók megfelelő szakmai és munkavédelmi képzésével, a gépek és védőberendezéseinek tökéletesítésével a balesetek száma is egyre csökken.
A munkavédelem a dolgozók testi épségének és egészségének megóvása érdekében történik. Ezért, valamint annak következtében, hogy a munkafeltételek állandóan változnak, a munkavédelemmel rendszeresen kell foglalkozni.
Vissza