Előszó
Ezt a receptkönyvet elsősorban cukorbetegeknek állítottam össze, de bizonyára a fogyókúrázók is haszonnal forgathatják. Tudjuk, hogy a sütemények és édességek nem tartoznak szorosan a mindennapi táplálkozásunkhoz, de meggyőződésem, hogy sokan vannak akik mégis igénylik. Véleményem szerint a heti 1-2 alkalommal beiktatott édesség vagy sütemény elegendő az édességigény kielégítésére. Amikor a kislányom betegségét diagnosztizálták, nekem is, mint a legtöbb laikus szülőnek az volt az első gondolatom, hogy én okoztam a bajt a gyermekemnek, mert helytelenül táplálkoztunk. Természetesen rögtön kiiktattam az étrendünkből mindenfajta édességet és azt gondoltam többet nem fogok még sütni sem, mivel az édesség elhanyagolható luxus, és táplálkozás szempontjából sem alapvető. Rövid idő után be kellett látnom, hogy ezt nem egészen így kell csinálni. A két nagyobb, egészséges gyermekem sem tudta felfogni, hogy miért nem ehetik meg azokat az ételeket, amit eddig. A pici beteg pedig /akkor volt két és fél éves/ állandóan sírt az édességért.
Elkezdtem tehát keresni az üzletekben a diabetikus termékeket. Ekkor vettem észre, hogy milyen drágák ezek a termékek. Azonkívül nagyon szegényes és sablonos a választék ezen a téren. A helyzet azóta valamelyest javult, de még mindig kevés olyan termék van, ami kielégítené a sajnos egyre inkább növekvő igényeket. Ezért határoztam el, hogy a magam módján próbálok segíteni a családomnak. Kísérletezésbe fogtam. Mivel a cukrászatban benne van a diabetikus termékek készítése, ezért átdolgoztam sok hagyományos receptet és összeszedtem a már meglévő saját receptjeimet is. Sokféle édesítőszert kipróbáltam, de ami igazán bevált az a por alakú fruktóz és a folyékony Huxolin. Ezenkívül változtattam még a zsiradékok milyenségén is. Csak növényi eredetű és alacsony zsírtartalmú termékeket használok a receptekben, és ezeket javaslom a kedves olvasónak is.
A fruktózról szeretnék még egy kicsit bővebben írni, mert bizonyára sokan nem ismerik ezt a fajta édesítőszert. A gyümölcscukor, más néven fruktóz, a gyümölcsben található természetes cukor, amit a gyümölcsből vonnak ki és kristályosítják. Kétszer olyan édes, mint a kristálycukor, ezért fele annyi kell belőle. Kimutatások szerint, a cukorbetegek jobban tűrik a fruktózt, mint a kristálycukrot, mert nem emeli meg annyira a vércukorszintet. Sütés, főzésálló, de töményen lehetőleg ne használjuk, /például nem ajánlatos az ételek megszórására, erre kiválóan alkalmas a Canderel/ mert önmagában túl édes. Orvosi javaslat, hogy a cukorbetegek fruktózból se fogyasszanak többet napi 40-50 g-nál. A fruktózt, elsősorban natúra boltokban vagy patikákban lehet kapni. A cukorbetegek felírathatják receptre is, (havonta 0,5 kg mennyiségben) így lényegesen olcsóbb.
Természetesen helyettesíthető a fruktóz más mesterséges édesítőszerekkel /pld. Glukononnal vagy Assugrinnal is/.
Minden kedves diétázó vagy cukorbeteg olvasómnak kívánok jó egészséget, a receptek elkészítéséhez kellemes időtöltést, a süteményekhez pedig nagyon jó étvágyat!
Vissza