Előszó
Néhány éve magunk mögött hagytuk a kereszténység 2000., az Árpád-vezette magyar honfoglalás 1100. és a magyar keresztény állam megalapításának 1000. évfordulóját. Ezek az alapvető események - ne tessék nagyképűségnek - mind mostanáig meghatározzák hazánk, országunk és falvaink, városaink életét.Az alapvető meghatározottság ellenére állíthatjuk, hogy nincs a világon két egyforma falu, ahogy két egyforma sorsú ember sincs a több mint hatmilliárdból. Ezért Váckisújfalu története is az általános Kárpát-medencei sorson túl teljesen egyedi. Szerény település volta ellenére is különleges, izgalmas a története.
Amikor elvállaltam Váckisújfalu történetének monográfikus megírását, sejtettem, hogy bár megírtam vagy húsz település történetét, és ismerem a Galga, a Sződ-Rákos és a Rákos völgyeinek falvait, mégis új, eddig még alaposan fel nem tárt jelenségekkel fogok találkozni.
Ezek közül csak párat említenék meg most, hogy a kézirat nyomdaérett állapotban van. Még alaposabban fel kellett tárni a Zsidó nemzetség család- és birtoklástörténetét. Hunyadi János, Magyarország kormányzója seregével átvonult a vidéken, amikor a husziták ellen ment. A XV-XVI. században nagyon sok világi birtokos család kezén ment keresztül Váckisújfalu. A XVDL század végén, még a török kiűzése előtt a visszaszivárgás megindult a Felvidékről. A XVIII-XIX. században a magyar és szlovák nemzetiség között a legcsekélyebb ellentét sem fedezhető fel. Váckisújfalu népe 1919-ben nem "szédült meg", hanem méltósággal, hagyományos türelemmel várta, hogy elmúljék róla és az országról is a káosz.
A munkához pedig úgy jutottam hozzá, hogy Dr. Sajó Gyula polgármester úr megkeresett, tervezném meg Váckisújfalu kommunális címerét. Mivel a kommunális címer tervezéséhez óhatatlanul fel kell tárni a település történetét is, egyetértettünk abban, hogy kössük össze a kettőt, a címert és a helytörténetet. Váckisújfalu képviselőtestülete pedig elfogadta a polgármester által előterjesztett javaslatot.
Vissza