1.067.053

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Az elődtelepülések és Tatabánya város története

Tatabánya 45 éve város/Tatabánya várossá nyilvánításának 45. évfordulója alkalmából rendezett tudományos konferencia előadásainak anyaga (Tatabánya, 1992. oltóber 1-2.)

Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Ahogy az ember életében, úgy a tágabb közösség, egy város életében is megfogalmazódik a honnan jöttünk, mit csinálunk, hová tartunk gondolata. Így vagyunk mi is szűkebb hazánkkal. Tatabányával.
A... Tovább

Előszó

Ahogy az ember életében, úgy a tágabb közösség, egy város életében is megfogalmazódik a honnan jöttünk, mit csinálunk, hová tartunk gondolata. Így vagyunk mi is szűkebb hazánkkal. Tatabányával.
A történelem menetét tekintve a városi lét mindössze 45 évre terjed.
Ám a városi lét előzményei visszanyúlnak a Kárpát-medence középkori világáig. Itt és ebben az esetben emberek által lakott kisebb településekről van szó, de mégis ősiségét, hagyományt jelent a MA számára.
A táj emberekkel történő benépesülése rendkívül színes elegyet hozott létre. Szlovákok, németek, magyarok együttélését, kulturális értékeik, életmódjuk közeledését. Közép-Kelet Európára jellemző módon olvasztótégelyként működve.
A bányászkodás megjelenése újabb kultúrával gazdagította a tájat, s a szénre közvetve és közvetlenül települt iparágak, a két világháború között kiépült gazdasági koncentráció jelenléte már a városi lét csíráját, kibontakozási lehetőségeit is magában rejtette. A továbblépés útjaként az egység kínálkozott. A lényeges adottságok felismerését követhette tehát az 1947-es belügyminiszteri rendelet a várossá alakulásról.
Ma 45 éve, október 10-én pedig létrejött a város első önkormányzati hatalma. Az összefogás elvben nagy lehetőségeket biztosított az itt élő emberek számára.
Ám hamarosan az ember lehetőségei országos léptékben váltak hamissá, eltorzítva ezáltal a helyi társadalom értékeit, kapcsolatrendszerét. Ebben a világban kezdte el azt a menetelését Tatabánya, amely napjainkra városunkat a csinált, ún. szocialista típusú városok kategóriájába emelte, mégha eltérésekkel, sajátosságokkal is. Miközben egyfajta megalomániás növekedés következett be, az emberek nem igazán hozhatták létre közösségüket, s nem igazán alakulhatott ki a partneri kapcsolat a térség városaival, közösségeivel sem. Eközben a város lakossága megduplázódott, de az itt élő emberek kulturális sokszínűsége visszafojtott maradt, s csak érintőlegesen, a felszínen találkozhatott az ország minden részéről ide költöző emberek szokásaival, értékeivel.
A valódi városi életforma megszervezése, szerveződése így megmaradt mindannyiunk feladatának.
Azt gondolom, hogy ma az élet minőségének romlása, az átmenetileg nehezedő élethelyzet ellenére is rendelkezünk távlatokkal. Ehhez azokat a feladatokat kell elvégezni, amelyek a múltban és a jelenben megfogalmazódtak, megfogalmazódnak.
Az első nagyon fontos teendőnk a helyi társadalom önszerveződésének segítése, mozgásterének növelése. Úgy érzem, hogy ma egyfajta szükségállapotban, sorsközösségben élünk, ahol a legfontosabb az egymásra figyelés a lelki, kulturális, a gazdasági értékeink létrehozásában.
Emellett fontosnak tartom azt is, hogy ebben a folyamatban az örökség maradandó szellemi értékeinek ki kell bontakozniuk. így tekinthetünk tulajdonosi tudattal, büszkén alkotásunkra, Tatabányára.
Vissza

Tartalom

Bevezető 3
"Új" ökológiai válság
Az újvárosi társadalmak és az ökológiai problémák 5
Városigazgatás és az önkormányzati munka továbbfejlesztésének irányai 23
Régészeti adatok Tatabánya településtörténetéhez 27
A tatai váruradalom és Alsógalla, Felsőgalla, Bánhida története 41
írásbeli források Tatabánya történelméhez a Nyitrai Állami Területi Levéltárban 45
A két Galla és Bánhida az újjászerveződő tatai uradalomban a XVIII. század derekán 47
A tatai medence városai és falvai a hagyományos piackapcsolatok rendszerében 59
Adalékok Tatabánya keresztény egyházainak és zsidó hitközségének történetéhez 63
A tatabányai szénbányászat nagy műszaki egyéniségei 81
Lakáshelyzet, otthonkultúra az ipartelepeken 87
Kolonizálás, mint a Salgótarjáni Kőszénbánya Rt. munkáspolitikájának része 99
Sorsdöntő évek Adalékok a négy bányaközség helyi önkormányzatának történetéhez 1945-től 1947. október 10-ig, Tatabánya megyei város létrejöttéig 107
A földosztás története Tatabányán, 1945 115
Kitelepítés 1945 után
Számok az 1945 utáni német kitelepítésről 121
"A pokol tornácán" 125
Tatabánya az 1956-os forradalomban 131
Néhány adat Tatabánya közoktatástörténetéhez 143
Tatabánya főiskolája 149
Mozaikok - könyvkiadás, sajtó, nyomda, könyvtár 155
Tatabánya és az irodalom 165
Néhány gondolat Tatabánya kulturális életéről 169
Tatabánya és művészete. Negyvenöt év tendenciái 175
Az egészségügy régen és ma 183
Tatabánya sportja 187
Faluból város 191
A németség farsangi és lakodalmas hagyományai Komárom- Esztergom megyében 193
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem