Előszó
A Budapesti Történeti Múzeum és Budapest Főváros Levéltára a főváros felszabadulását követő első hónapoknak állít emléket kamara-kiállításával.
A kiállítás plakát, grafika és iratanyagból áll....
Tovább
Előszó
A Budapesti Történeti Múzeum és Budapest Főváros Levéltára a főváros felszabadulását követő első hónapoknak állít emléket kamara-kiállításával.
A kiállítás plakát, grafika és iratanyagból áll. Szemelvényes anyag, melynek korlátokat szab a kiállító tér terjedelme, azonban a különböző jellegű anyag ízelítőt ad az időszak nehéz küzdelmeiről.
A főváros történetének egyik legsúlyosabb válságát élte át 1944- 45 telén. A német fasiszták és nyilas bérenceik uralmának eredményeként romhalmazzá vált a város. Felrobbantották az összes Dunahidakat, kirabolták a város üzemeit, gyilkolták a város lakosságát és hatalmuk napokkal való meghosszabbítása érdekében másfél hónapos ostromra kényszerítették az országot felszabadító szovjet hadsereget.
Az ostrom következtében megrongálódott vagy megsemmisült a város lakóházainak háromnegyed része. Az élelmiszer raktárak üresek voltak; éhinség, járványos megbetegedések fenyegették a város lakosságát. A közlekedés teljesen megbénult, a legfontosabb közszolgáltatások, a villany, a víz, a gáz egyáltalán nem, vagy alig üzemelt.
Ebben a súlyos helyzetben kellett a demokratikus, antifasiszta erőknek az életet megindítani. Az illegalitásból kilépő kommunisták álltak élére ennek a nehéz küzdelemnek. Megkezdték a közigazgatás, a demokratikus rendőrség, a népbíróság, az igazoló-bizottságok felállítását, a lakosság ellátásának megszervezését, az üzemek megindítását a romok eltakarítását, a járványveszély megelőzését, ideiglenes majd állandó hidak felállítását, illetve megépítését.
Vissza