Előszó
"Aki egyszer nálunk volt,
az többé sosem mehet
el tőlünk egészen."
(Kassák Lajos)
KÖSZÖNTŐ
Iskolánk fennállásának történetében az évkönyvek megjelenése mindig jelentős eseményekhez kapcsolódott. Közel 20 év után, 1991. szeptember 1-jén az ALMA MATER 70. évi jubileumi ünnepségére ismét megjelenik évkönyvünk. Ez a nap búcsú Az Alpári Gyula Közgazdasági Szakközépiskola névtől, amely 1956-tól 35 évig egy rendszer szellemiségét hordozta. A név azonban több ezer, ez alatt az idő alatt végzett diák szívében él majd tovább mint volt iskolájának a neve. Szeptember 1-jétől iskolánk elnevezése Egri Közgazdasági Szakközépiskola lesz. A változás jelzi az 1921-ben alakult jogelőd iskola, az Egri Római Katholikus Fiú Felsőkeresekedelmi Iskola „keristáinak" és a mai „közgé" diákjainak azonos gyökerekhez való tartozását, amely a város és a szakma szeretetéből, a diákváros múltjából, hagyományaiból fakad.
A rendszerváltozás nyomán bekövetkezett társadalmi fordulat olyan, napjainkban is zajló átalakulási folyamatot eredményezett, amely iskolánkat sem kerülte el. A megújulási folyamatok természetesen társadalmi feszültségekkel és gazdasági egyensúlyzavarokkal járnak együtt, de éppen a változások következtében fokozatosan megvalósulhatnak a feltételei annak is, hogy Európához felzárkózhassunk.
Iskolánk tantestülete idejében felismerte, hogy a közgazdasági szakképzés terén végrehajtandó változásoknak szorosan kapcsolódniuk kell a magyar gazdaság átalakítási folyamataihoz. A szakképzés feladata, hogy menedzserszemléletű, vállalkozó típusú szakembereket képezzen, akik szakemberként tulajdonosi és alkalmazotti minőségben is megfelelnek az intézmények, a kis- és középvállalatok, a vállalkozások szakemberigényének. Terveink szerint a fejlesztés irányainak kijelölésében nagy szerepet kap a vállalkozói, áruforgalmi, marketing-menedzseri (üzleti), adó-pénzügyi, banki biztosítási ügyintézői (közgazdasági), ügyintéző titkári, közigazgatási (ügyviteli-adminisztrációs) szakirány.
Hangsúlyozott szerepet kap a képzésben az idegen nyelvek oktatása, az alaptantárgyak idegen nyelven történő tanítása, a számítástechnika, a korszerű technológia és technika alkalmazása.
Reméljük, hogy az évforduló eseményei összehozzák a múlt és a jelen diákjait, s felhívják a figyelmet szakmai tevékenységükre és eredményeikre, amelyek lehetőséget teremtenek iskolánk hírnevének öregbítésére, a jövő iskolája új, korszerű oktatási és nevelési feladatainak megismertetésére.
Tantestületünk és diákjaink nevében szeretném megköszönni a Felsőkereskedelmi és Közgazdasági Iskola Baráti Körének, az évkönyv szerkesztőbizottságának, a jubileumi ünnepség szervezőinek áldozatos munkáját. Köszönetet mondok azoknak az intézményeknek, vállalatoknak, egyesületeknek, amelyek anyagi támogatásukkal lehetővé tették és vállalták az évkönyv megjelenésének kiadási költségeit.
Reméljük, hogy a jubileumi ünnepségsorozat eseményei elősegítik iskolánk történetének, éleiének; diákjaink és tantestületünk munkájának jobb megismerését.
Eger, 1991. szeptember 1.
Vissza