Előszó
RÉSZLET:
Az Egészségügyi Felvilágosítási Központ 1963. évi munkája
DR. GÁL IMRE — DR. FÜSTI MOLNÁR SÁNDOR
Az Egészségügyi Felvilágosítási Központ (EFK) az 1963. évben is a létesítéséről szóló 6/1959. (Eü. K. 3.) Eü. M. számú utasítás mellékleteként kiadott működési szabályzat szerinti feladatokkal foglalkozott. A működési szabályzat szerint az EFK feladatköre hármas irányú: a lakosság egészségügyi műveltségének széles körű fejlesztése, az egészséges életmód elsajátítására, az egészségre káros ártalmak, megbetegedések megelőzésére irányuló nevelés, a társadalom mozgósításával a dolgozók tevékeny közreműködésének megnyerése az egészségügyi feladatok megoldásában.
Röviden tehát: ismeretterjesztés, nevelés, mozgósítás. Ebben a feladatkörben az EFK: a) kidolgozza az egészségügyi felvilágosítás területi megszervezésére vonatkozó terveket,— b) ellátja a KÖJÁL-hálózat útján az egészségügyi felvilágosítási munka központi szervezését, irányítását és ellenőrzését, — c) együttműködik a társadalmi és tömegszervezetekkel, valamint államigazgatási szervekkel s azoknak az egészségügyi felvilágosítás körében végzett munkáját egyezteti és összehangolja, igénybe veszi a sajtó, rádió, televízió segítségét, — d) közreműködik az egészségügyi dolgozók képzésében és továbbképzésében, előmozdítja az ifjúság iskolai és iskolán kívüli szervezett egészségügyi nevelését,
—e) tudományos elemzéssel kidolgozza az egészségügyi felvilágosítás módszertanát, tanulmányozza különböző módszerek alkalmazásának a lehetőségét, szükségességét és eredményességét, — f) az időszerű egészségügyi feladatok megoldásában közvetlen segítséget nyújt, — g) a kutató és gyakorlati munkában elért eredményeit és tapasztalatait közzéteszi, — h) operatív módon gondoskodik az egészségügyi felvilágosítási munka különböző eszközeinek előállításáról, terjesztéséről, forgalmazásáról, — i) az egészségügyi felvilágosítás területén nemzetközi kapcsolatokat létesít és tart fenn.
Mindezeknek megfelelően az EFK működése, feladatköre 3 ügycsoportra tagozódik. Ezek: I. a területi munka szervezése, irányítása, ellenőrzése, II. operatív munkával kiadvány anyagok, filmek, kiállítási anyagok központi előállítása és forgalmazása, III. módszertani és tudományos kutató munka, a szükségleteknek, eredményeknek és a fejlődés irányának meghatározására, felmérésére.
Vissza