Előszó
Az asztmáról szülőknek, Az asztmáról kicsiknek-nagyoknak és a Fúúújd el! című kiadványok megjelenése után a szerkesztő további igen jelentős célt kíván megvalósítani: tanítani a tanítókat!
Magyarország népességének egészségi állapotáról, az egészségügyi intézmények gazdasági gondjairól naponta olvashatunk a sajtóban, hallhatunk nyilatkozatokat a rádióban. A fő gondnak a pénzhiányt tartják. Biztosan szüksége van az egészségügynek több pénzre, de álljon bármennyi pénz a rendelkezésünkre, építsünk bár kacsalábon forgó kórházakat, ha szemléletünkön nem változtatunk, lényeges változást egészségügyi helyzetünkben sem fogunk elérni!
Ez a könyv láncszeme lehet egy olyan folyamatnak, mely kezdetben igényel ugyan pénzt is - jóval kevesebbet, mint egy kórház építése - a befektetett összeg viszont később többszörösen megtérül. A krónikus asztma tulajdonképpen nem is betegség, csupán egy állapot, és ha tisztában vagyunk lehetséges veszélyeivel, ismerjük a megelőzés módját, elkerülhetjük, hogy az egyensúlyban lévő állapot felbillenve súlyos betegséggé váljon.
A tapasztalt szerzők által írott fejezetek alkalmasak arra, hogy az asztma-védőnőt (szerintem a feladat elsősorban védőnői, ezért ezt a kifejezést használom) megtanítsa azokra az elméleti ismeretekre és gyakorlati teendőkre, melyek birtokában gondozhatja, elláthatja, ellenőrizheti az asztmás egyént (szándékosan nem beteget írok). A minden területre kiterjedő munkát, melynek szakmai értékét külön növeli, hogy a ritka, speciális problémákkal is foglalkozik, nemcsak a leendő asztma nővéreknek, védőnőknek ajánlom, hanem a családorvosoknak is.
Meggyőződésem, hogy a kiadványban összefoglalt ismeretek elsajátítására fordított idő és pénz hosszútávon több hasznot hoz az egészségügynek, mint bármely „csodaműszer".
dr. Andrásofszky Barna
Vissza