Előszó
Közeledve az ukrán nép tragédiájának, az 1932-1933. évi nagy ukrajnai éhínség („holodomor") 75. évfordulójához, fontosnak tartom, hogy erről a magyar társadalom széles rétege is tudomást szerezzen....
Tovább
Előszó
Közeledve az ukrán nép tragédiájának, az 1932-1933. évi nagy ukrajnai éhínség („holodomor") 75. évfordulójához, fontosnak tartom, hogy erről a magyar társadalom széles rétege is tudomást szerezzen.
Szimbolikus, hogy a 2003-ban Budapesten rendezett nemzetközi konferencia anyaga az ukrán népirtás áldozataira történő megemlékezés napján jelenik meg.
Magyarországon e témakörben ez volt az első ilyen rangos történész konferencia, amelyen több híres magyar, ukrán és francia történész vett részt.
Az Ukrán Országos Önkormányzat és a Terror Háza Múzeum szervezésének köszönhetően, Magyarországon először figyeltek fel erre a történelmi eseményre. így a különböző sajtóorgánumok és a média, a konferencia lezárultát követően beszélt első ízben holodomorról, vagyis a Sztálini rendszer által az ukránok ellen elkövetett népirtásról.
Ennek a tudományos konferenciának köszönhető az is, hogy Magyarországon a magyar kutatók is kezdték behatóan tanulmányozni az 1932-1933. évi ukrán holodomort, így a magyarországi kutatók számára is fontos forrásanyaggá válik a kiadvány. Nem beszélve a magyarországi ukrán kisebbségről, melynek joga van tudni hogyan fordulhatott elő, hogy alig 500 nap alatt Ukrajnában kb. 7 millió ember (köztük 3 millió gyermek) halt meg szörnyű éhhalállal.
„Az ártatlan áldozatok emlékére" című konferencia előadói anyaga tartalmazza az éhínség előzményeit, előidézésének módszereit, az akkor gyermekkorban lévő túlélők visszaemlékezéseit, az akkori világ sajtóorgánumainak cikkeit, valamint azt, hogy milyen következményekkel járt Ukrajna történeti fejlődésében (statisztikai adatok). Reméljük, hogy a kiadásra kerülő kétnyelvű könyv hasznos és tanulságos lesz az utókor számára.
Vissza