Előszó
Részlet:
"1.1. A kutatás célja és tudományos előzményei
A 19. és 20. század fordulóján az amerikai magyar kivándorlás tömeges méreteket öltött. Azokban a régiókban, ahol jelentősebb számban...
Tovább
Előszó
Részlet:
"1.1. A kutatás célja és tudományos előzményei
A 19. és 20. század fordulóján az amerikai magyar kivándorlás tömeges méreteket öltött. Azokban a régiókban, ahol jelentősebb számban telepedtek meg magyar bevándorlók, igényeik kielégítésére az 1900-as évek első évtizedében az amerikai közkönyvtárakban magyar könyvgyűjteményeket hoztak létre.
E tanulmány az amerikai közkönyvtárak, azaz public library-k magyar gyűjteményeinek történetét dolgozza fel. Azon belül is a magyar könyvtári gyűjtemények történetének egy olyan aspektusát elemzi, amely magyar részről a kivándorlók körében az identitás megőrzését, amerikai részről a bevándorlók asszimilálását tekintette céljának.
A téma váratlan felfedezés volt számomra. 1974/75-ben egyéves ösztöndíjat kaptam az Ohio-ban lévő Kenti Egyetem könyvtáros tanszékére (Kent State University, School of Library Science), hogy ott az amerikai könyvtáros diplomát, a Master of Library Science fokozatot megszerezzem. Tanulmányaim célja a könyvtári modernizáció technológiai, szervezési ismereteinek elsajátítása, tehát a számítógép-alkalmazás és management fortélyainak megismerése volt. A helyszínen szembesültem a reneszánszát élő etnikum-kutatás, az Ethnie Studies új eredményeivel, amely a bevándorlás elméleti és történeti kérdéseivel foglalkozott. Lubomyr Wynar professzor asszisztenseként részt vettem a tanszék keretében működő Ethnie Studies Center (később Center for Ethnie Publication and Bibliography) munkájában. Ekkor már, budapesti egyetemi tanulmányaim befejeztével, több mint tíz éve az Országos Széchényi Könyvtár munkatársaként, a külföldi hungarikumok feldolgozásával foglalkoztam. A hungarika-munkálatok már évek óta felhívták figyelmemet a külföldi magyarság kérdéseire. A régi és az új tapasztalat felkeltette az amerikai magyarság iránti érdeklődésemet, így született meg bennem az elhatározás, hogy a Master Program teljesítése során feladataim tartalmát az amerikai magyarság témaköréből válasszam, s - az akkor adott lehetőségek szerint -, az amerikai magyarságról és az amerikai magyar könyvtári gyűjteményekről egy későbbi kutatást megalapozó anyaggyűjtést kezdjek. E kutatás eredményeként megkíséreltem elemezni általában, majd a kelet-európai gyűjtemények összehasonlításában az idegennyelvű, ill. etnikai gyűjtemények célját, típusait és jelentőségét; áttekinteni szerepüket az anyanyelv és a tradíciók megőrzésében, a befogadó ország oktatási és kutatási programjában, a kibocsátó ország gazdasági, kulturális képének és a vele kiépülő kapcsolat alakításában, azaz az információk közvetítésében.
Vissza