Előszó
Az ügyészi általános törvényességi felügyelet — a legrövidebb múltra visszatekintő ügyészi funkció. Működésének megkezdése -1953 - óta eltelt viszonylag rövid idő alatt elért eredményei az állami és egyéb szervek előtt, de a tömegek előtt is ismertté tették, hogy az ügyészség ma már nem kizárólag vádhatóság, mely csak a bűnüldözéssel foglalkozik, hanem olyan szerv, mely általában és egyéb vonatkozásban is a szocialista törvényesség érvényesülése érdekében tevékenykedik.
Nyugodtan elmondhatjuk, hogy a szervek és az állampolgárok jelentős részének tudomása van az általános ügyészi törvényességi felügyelet létezéséről, sőt többé-kevésbé kialakult elképzelései is vannak eme ügyészi funkció lényegéről. Másrészről azonban azt is megállapíthatjuk, hogy ezek az elképzelések sokszor tévesek. Anélkül, hogy azokra a nézeteikre és vitákra, melyek az általános felügyelet szükségessége vagy szükségtelensége körül kialakultak, már itt a bevezetőben kitérnénk, elsősorban arra mutatunk rá, hogy a funkció terjedelme, a hatásköre, továbbá az ügyészi intézkedések lényege és azok jogkövetkezményei tekintetében észlelhető igen nagyfokú tájékozatlanság. Különösen a dolgozók körében találkozunk gyakran azzal a tévhittel, hogy az ügyészség hatásköre „mindenre" kiterjed. Énre utalnak pl. az ügyészséghez intézett azok a kérelmeik, melyek lakás, állás, nyugdíj biztosítására, útlevél, iparengedély kiadására irányulnak, továbbá az olyan beadványok, melyek más szervek által hozott törvényszerű döntések „megsemmisítését", „hatálytalanítását" kívánják az ügyészségtől, vagy azt, hogy a szerveket ilyen, vagy olyan intézkedésre „utasítsa". Az általános felügyelet lényegéinek nem kellő ismeretére utalnak egyes szervák olyan irányú igényei is, hogy az általuk elkövetett törvénysértések vagy más hibák következményeit az ügyészség hárítsa el.
E téves nézetek kialakulásában kétségtelenül nagy szerepe volt annak, hogy sok jelentős elvi kérdés hosszú ideig vitatott volt, sőt egyesek ma sincsenek egyértelműen és megnyugtatóan tisztázva.
Vissza