Előszó
Midőn a Magyar Középiskolai Tanárok Nemzeti Szövetségétől azt a felhívást kaptam, hogy a chemiai rész megírásával vegyek részt megindítandó vállalkozásukban, melynek célja a természettudományok ismertetése a nevesebb tudósok életrajzával kapcsolatban, nagy örömmel láttam hozzá az adatgyűjtéshez. Alig olvastam el néhány régibb történeti könyv első fejezeteit, megkapó érdekességgel tárult elém néhány alchimista kalandos élettörténete. Feledve eredeti célomat, mindjobban belemerültem az alchimista történetek felkeresésébe és a régi alchimista könyvek olvasásába. Elhatároztam, hogy a chemia történetének kötetén belül külön fejezetet szánok a bölcsek kövének és azoknak, akik ennek az ábrándnak szolgálatában éltek és meghaltak, A fejezetbe szánt adatok gyűltek, majd itt merült ^fel egy újabb érdekes esemény, majd ott találtam egy kalandorra, akinek viselt dolgait nem akartam elhallgatni, míg végre a fejezet egész könyvvé dagadt és így született meg jelen kis munkám, megoldatlanul hagyva eredeti feladatomat, a nagy chemikusok életének és felfedezéseinek ismertetését. A Szövetség vezetősége nem gördített akadályokat e változtatás élé és így a chemia története egy későbbi kötetben fog megjelenni.
Könyvemet két fejezetre osztottam, az elsőben adom lehetőleg a történeti sorrend betartásával azokat az eseményeket, melyek az alchimiával kapcsolatosan a legrégibb időktől napjainkig történtek, míg a második, jóval rövidebb részben iparkodtam összefoglaló képet alkotni mindarról, ami a bölcsek köve tulajdonságairól, előállításáról, az ehhez használatos eljárásokról a könyvekben található, másrészt megkíséreltem megvilágítani, hogy mindama, ma talán részben nevetségesnek látszó tanok, melyben másfél évezred alatt oly sok ember vakon hitt, mikép alakulhattak ki.
Sem az első, sem a második rész nem tart számot a tökéletességre, de az adatokat mindenesetre úgy válogattam össze, hogy minden kijelentésem történeti alátámasztást nyerjen, akár az alchimisták életrajzában, akár valamelyik írásukból merített idézet által.
Az idézetekkel nem fukarkodtam, egyrészt azért, mert az alchimista könyvekben fellelhető badarságokat sokszor nem lehet máskép visszaadni, másrészt pedig mert a sajátos írásmodor jellemzésére szükségesnek tartottam ezek szószerinti közlését.
Vissza