Előszó
Például van itt egy iskola. „családod, sereged, éneklő kórusod vagyunk s ki nem dalol, az is tudja már, szívós karnagyunk, mi helyes, mi hamis" Illyés Gyula Bevezetés egy Kodály-hangversenyhez című...
Tovább
Előszó
Például van itt egy iskola. „családod, sereged, éneklő kórusod vagyunk s ki nem dalol, az is tudja már, szívós karnagyunk, mi helyes, mi hamis" Illyés Gyula Bevezetés egy Kodály-hangversenyhez című versében olvashatók e sorok. Illyés arra hívja fel a figyelmet, hogy a kodályi muzsika életünk, sorsunk, történelmünk, magyarságunk legmélyebb rétegeit tárja föl előttünk. A kodályi zene mi magunk vagyunk, sugallja Illyés. S a mi dolgunk, hogy ebben a különös, történelmileg egybekovácsolt kórusban megtaláljuk a helyünket, feladatainkat. Ki így, ki úgy: megértve, feltárva a múltról, jelenről, jövőről, létünkről alkotott fogalmaink gyökereit. Mert a muzsika megragadhatatlan metafizikai valóság. Ahogy Kodály mondogatta, a zene a mi daimonionunk: lényegünk, időtlen szubsztanciánk kifejeződése, amely túlmutat a szavak világán, s amely ily módon válhatott az idők során az emberiség anyanyelvévé.
Hogy ezen a nyelven tudjunk egymással kommunikálni, hogy a muzsika át tudja hidalni az idő- és térbeli korlátokat, a kultúrák közötti réseket, elengedhetetlen, hogy minél több olyan fiatal kerüljön ki az oktatási intézmények falai közül, aki érti, befogadja e nyelvet. Ehhez pedig zenepedagógiai műhelyek, iskolák kellenek. Ennek a gondolatnak a jegyében fogant meg 55 évvel ezelőtt a Kodály Iskola megalapításának gondolata is. Egy olyan iskoláé, amely az első magyar, énekkel nevelő oktatási intézményként kezdte meg működését. Egy olyan iskoláé, amely megvalósította Kodály álmát az oktatásról, a muzsikáról, a zenepedagógiáról.
Ez az általános iskola gyorsan híressé vált, annak ellenére, hogy nagyon sok falat kellett a megalapításakor ledönteni. Nehezen fogadta be az akkori kultúrpolitika az ilyen típusú oktatást, a kodályi metodikát. Majd látván, hogy mégis mekkora a sikere ennek a programnak, néhány évvel később megalapították a középiskolát is, amely a mai napig egyértelműen hirdeti a kodályi elvet, a kodályi metodika győzelmét.
Vissza