Előszó
A jegyzet célja a geográfus, geoinformatikus, térinformatikus és programozó/programtervező matematikus szakos hallgatók, valamint a térinformatikai szoftverek testreszabásával foglalkozó szakemberek számára egy olyan dokumentum elkészítése, amely egy könnyen elsajátítható, gyorsan tanulható nyelvbe vezeti be az olvasókat. A jegyzet alapvetően egy féléves kurzus anyagához illeszkedik, így minden egyes fejezet után gyakorlófeladatok meghatározásával és a jegyzet végén a hozzájuk kapcsolódó megoldásokkal segíti a hallgatók és érdeklődők egyéni tanulását.
Mivel egy bevezető kurzushoz kapcsolódó jegyzetet tart most kezében a kedves olvasó, ezért alapvetően a képzési tematikákhoz, oktatási lehetőségekhez valamint a piaci igényekhez alkalmazkodva az ArcView 3.x szoftver saját programozási nyelvének bemutatására vállalkoztam, amelyre azért esett a választásom, mert széles körben elterjedt, egyszerű kezelhetőségével, sok hasznos és fellelhető forrással optimális terepet biztosít a szakági programozással ismerkedők számára.
A jegyzet használatához sok sikert kívánok, és remélem érdekesen és hasznosan telik a gyakorlásra szánt idő. Itt szeretném megemlíteni, hogy bár a jegyzet erősen gyakorlati beállítású, az olvasó csak akkor számíthat tartós, és gyors fejlődésre, ha a fejezetek végén található gyakorló feladatokat megoldja.
Érdemes megemlíteni, hogy az Avenue nyelv help-je rendkívül jól használható, nélküle az órai és az otthoni munka elképzelhetetlen. Ezen kívül természetesen a különböző weboldalakon rengeteg hasznos és ingyenes segítséget találhatnak a jegyzetet forgatók, ha segítségre van szükségük. Avenue nyelvű forráskódok és alkalmazás kiterjesztések nagy számban találhatóak ingyenes fórumokon valamint az ESRI® cég weboldalán is.
A jegyzet elkészítéséhez többen nyújtottak nélkülözhetetlen segítséget, külön köszönet szüleimnek a türelmükért, amivel a sok gépelésre fordított óra közben segítették munkámat, családom minden tagjának és barátnőmnek a tudományos pályám töretlen támogatásáért, Dr. Mezősi Gábornak az oktatási lehetőségért és a jegyzet megjelenéséhez kapcsolódó segítségért valamint a Szegedi Tudományegyetem 5 éves geoinformatikus hallgatóinak, akik hasznos ötleteikkel évről évre segítették a jegyzet végső kialakítását, jobbá csiszolását.
A jegyzet a szerző és a Szegedi Tudományegyetem Természeti Földrajzi és Geoinformatikai tanszék írásbeli engedélye nélkül sem, részben sem egészben nem sokszorosítható és szerzői jogi támogatást élvez.
Vissza