Előszó
Sokak szerint merész kezdeményezés volt 1958-ban nálunk kiadni egy olyan vaskos könyvet, amely kizárólag autókkal, autók bemutatásával foglalkozott. Az "Autótípusok" könyv első kötetének nagy sikere azonban igen jól bizonyította, hogy az autótechnika, a világ autóinak megismerése nálunk is határozott vágyként él az emberekben.
Élt ez a vágy abban az időszakban is, amikor az autósirodalom olvasói többnyire még csak távoli szemlélői lehettek az atóknak...
Azután megteremtettünk egy olyan korszakot, amikor társadalmunk, ha még bátortalan lépésekkel is, de már közelebb került az autókhoz. Ezekben az évekbem már természetesebbnek tűnt, hogy megjelenik egy olyan könyv, amelynek oldalain elemző ismertetések, sok-sok kérdésre választ adó rajzok és képek, majd adatok ezrei mutatják be az újabbnál újabb autószerkezeteket, a modern autókat.
A cím sem változott, de most, amikor az ötödik "Autótípusok" kötethez írok bevezető sorokat, ugyancsak elmondhatom azt, amit sok évvel korábban: "Ha feltesszük a kérdést, mi érdekli az embereket, a válaszok között biztosan ott lesz: az autómobilizmus, az autó".
És reméljük, hogy az új kötetben feldolgozott új témákkal is érdekesnek tartják majd az olvasók, akik többségükben nyilván már nemcsak a szaklapok, a különféle szakkönyvek, hanem saját gyakorlatuk útján is közel kerültek az autóhoz.
A szerző ugyanis olyan csoportosításban és olyan gondolatébresztő módon dolgozza fel az ipar és a technika legújabb alkotásait, hogy azok is, akik csupán kíváncsi szeretettel, s azok is, akik már ehhez párosuló szakértelemmel vonzódnak napjaink autóihoz, egyaránt találnak választ kérdéseikre.
Különös öröm lenne számunkra, ha az új könyvből nyerhető tájékozódás az autósok mindennapi életéhez is segítséget nyújthatna, hiszen ma már olyan szakaszban jelenik meg a munkatársunk kötete, amikor hazánkban reális terv, hogy rövid időn belül félmilliónál több személyautó népesítheti be az utakat....
Vissza