Előszó
1./ Gépesítés és automatizálás
Gépesítés alatt értjük a tisztán kézzel végzett termelési folyamatok, illetve a nagyrészt kézi jellegű munkafolyamatok részben, vagy egészben gépi folyamattá való...
Tovább
Előszó
1./ Gépesítés és automatizálás
Gépesítés alatt értjük a tisztán kézzel végzett termelési folyamatok, illetve a nagyrészt kézi jellegű munkafolyamatok részben, vagy egészben gépi folyamattá való átalakítását. A gépesítés végső célja lényegében az, hogy a gépen dolgozó munkásnak izomerőt ne kelljen kifejteni, feladata csupán a gép beállítása, indítása legyen, továbbá a munkafolyamattal együtt járó üzemzavarok kiküszöbölése, illetve megelőzése. A textiliparban gépesítésre váró feladatok pl. az üzemi szállítás, továbbá egyes munkagépek etetése (tépő, farkasoló, stb).
A gépesítés célja; takarékoskodás az emberi munkaerővel, illetve az ember megkímélése a nehéz fizikai munkától.
Kis gépesítésen olyan egyszerűbb gépek és munkaeszközök használatát értjük, melyek megkönnyítik a munkát és növelik a munka termelékenységét.
Automatizálás alatt értjük az egyes gépek és termelési eszközök felszerelését olyan segédberendezésekkel, amelyek a munkást meg kímélik a figyelő munkától is és a gép kiszolgálását ezáltal nagymértékben megkönnyítik. Teljes automata alatt olyan gépet értünk, melyen valamennyi figyelő munka automatizálva van, vagyis a munkás csupán a gép megindításához, megállításához szükséges, továbbá egyes különleges üzemzavarok elhárításához. Általában automatának nevezzük az olyan gépeket is, melyek a gép előző megszokott formájához képest lényeges fejlődést mutatnak e tekintetben. Így pl. az automata szövőszéket automatának nevezzük azért, mert a legfontosabb rnunkaelemet, a vetülék váltását automatikusan végzi, bár a gép nem teljesen automata, mivel a láncfonalak megkötését nem végzi automatikusan.
Vannak olyan gépek is, melyek munkájukat automatikusan végzik és azokat mégsem nevezzük automatának. Mint pl. az elektromotor. Ugyanakkor az automata telefont automatának nevezzük, bár emberi beavatkozás nélkül (pénz bedobás nélkül) nem működik.
Teljes automatának az olyan berendezést nevezzük, ahol a teljes munkafolyamat a gép bekapcsolásával minden további beavatkozás nélkül megvalósul.
Vissza