1.060.346

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Asztali örömök a régi Óbudán (dedikált példány)

Az Óbudai konyha/Helytörténeti Füzetek, 1999. III. évfolyam 2. szám/Dr. Varsányi Lívia emlékezései

Szerző
Lektor
Budapest
Kiadó: Óbudai Múzeum
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 55 oldal
Sorozatcím: Helytörténeti füzetek
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 21 cm x 14 cm
ISBN:
Megjegyzés: Dr. Varsányi Lívia szerző által dedikált példány. Fekete-fehér fotókkal illusztrálva. Angol és német nyelvű összefoglalóval. Készült 1000 példányban.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Az Óbuda-Békásmegyer utóbbi évszázadait bemutató „Helytörténeti füzetek" sorozat a magyar honfoglalás millecentenáriumán, 1996-ban indult.
Az első füzet a kerület történeti kronológiáját... Tovább

Előszó

Az Óbuda-Békásmegyer utóbbi évszázadait bemutató „Helytörténeti füzetek" sorozat a magyar honfoglalás millecentenáriumán, 1996-ban indult.
Az első füzet a kerület történeti kronológiáját tekintette át. A rákövetkező évben az aquincumi víziorgona újabb rekonstrukciójáról számoltunk be és két 100 éve alapított intézményre emlékeztünk, a Szent Margit Kórházra és a Kisfaludy Színházra. 1998-ban, a városegyesítésre emlékező kiadványaink még nem láttak napvilágot, de kézirat formájában léteznek.
Az idén a „Volt egyszer egy hajógyár... " és az „Asztali örömök a régi Óbudán" című helytörténeti füzetek jelentek meg, az utóbbit éppen most tartják a kezükben.
A sorozatot útjára indító Tarlós István, polgármester felhívta a sorozat szerzőinek a figyelmét arra, hogy a lokálpatriotizmus megerősítéséhez nem elég a száraz történelmi tények ismerete. Ahhoz, hogy az utóbbi évtizedekben ideköltözött polgárok is megszerethessék szűk pátriájukat, meg kell ismerniök a helyi „ízek" és „illatok" világát is.
Nos, Dr. Varsányi Lívia visszaemlékezése a régi Óbuda asztali örömeire, tudományos igényességgel, mégis színesen, „ízesen" szolgálja ezt a célt. A hazai táplálkozástörténeti kutatást gazdagító dolgozat tanulságos a soknemzetiségű helyi társadalom kulturális antropológiai, néprajzi megismerése szempontjából is. A visszaemlékezésből képet kaphatunk a társadalom rétegződéséről, az interetnikus kapcsolatokról az asztali örömök tükrében.
Megtudjuk, hogy a század első felében hogyan élt egy jómódú óbudai polgári család, milyen volt a konyha, mint a családi élet legfontosabb színtere, miként történt az élelmiszerek beszerzése, mit ettek és ittak a hétköznapokban, vasárnapokon és az ünnepi időszakokban. Találunk egy-két receptet, amely a régi ízeket mindannyiunk asztalára visszavarázsolhatja. Vissza

Tartalom

Kedves Olvasók! 5
Tu pist nua zu Kreireipn Kuat! 7
Asztali örömök a régi Óbudán 9
Az óbudai konyha 9
Hogyan éltek a régi Óbudán? 10
Az óbudai konyha berendezése, konyhaeszközök, tárolás 13
Az élelmiszerek beszerzése,
házhozszállítás, piacok, boltok 17
A főzés - sütés alapanyagai, fűszerek, ízesítők 20
Hétköznapi - vasárnapi ételek 21
Ünnepi asztal Óbudán 25
Italok a fehér asztalon 33
A régi ízeket idéző néhány étel elkészítése 36
Az Óbudán és a környező sváb falvakban
kedvelt ételek, italok nevei, helyi dialektusban 45
Liebe Leser! 49
Tu pist nua zu Kreireipn Kuat! 50
Dear Reader, 52
Tu pist nua zu Kreireipn Kuat! 53

Dr. Varsányi Lívia

Dr. Varsányi Lívia műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Dr. Varsányi Lívia könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem