Előszó
Részlet:
Régi igényt elégít ki ez az antológia (-sorozat), hiszen évekkel ezelőtt felmerült a Váci Mihály Irodalmi Kör és a Rím Könyvkiadó alkotóiban a közös lírai megszólalás fontossága. Ez a felvetés - már önmagában is - a vers, a költészet hangsúlyozását jelenti a prózával szemben. Mégis helyénvaló és tisztességes a szándék, hiszen sokkal többen írnak verset, mint prózát alkotóink közül.
Az elmúlt évben - 2007-ben - jelent meg az Arcok és énekek első kötete. Az abban szereplő költők nagy része szívesen adott újabb verseket a mostani gyűjtemény számára is. Természetesen - több új név is bekerült a 2008-as kötetbe, ami csak erősítheti a Váci Mihály Irodalmi Kör és a Rím Könyvkiadó műhelymunkáját.
Az itt szereplő költők - pályakezdő és országosan ismert, jelentős alkotók - közös szereplése azt is jelzi, hogy az összetartozást valamennyien fontosnak tartjuk. Az összetartozást és a felelősséget! Az egymás iránti megbecsülést, szülőföldünk, népünk és hazánk értékeinek megőrzését. Nem hiszem, hogy nagy szavak ezek. Nem hiszem, hogy üresen csengenek, mert - ha elolvassuk a kötet verseit -, egyértelművé válik bennünk az erkölcs és az esztétika parancsa. Tiltakozások, perlekedések fogalmazódnak meg ezekben a költeményekben. Természetesen - más-más nyelven, színvonalon. így lesz a kötet egész. A nagy egészben egy töredék, amely mégis szeretné felvillantani azokat az emberi érzéseket - örömöket, bánatokat, örök emberi kérdéseket -, amelyek valamennyiünk életében közösek. A sors meghatározó motívumai.
A Kislexikon is egyfajta irodalmi jelenléti ív volt (Rím Könyvkiadó, 2003), hiszen az összetartozás felmérésének szándékával készült. Egy tabló, képes lexikon, hogy kik azok az alkotók kortárs irodalmunkban, akiket a sors, a szülőföld, a haza - egymás mellé rendelt.
Ez az antológia viszont annyiban több, hogy az alkotók életrajza, pályája kiegészül egyfajta arcéllel: az arc és az ének, a vers találkozásával. Ezért is próbáltunk minden szerzőtől olyan műveket választani, amelyek „ars poetica-szerű" költői megszólalások. Az egyes alkotók portréjának, arcának és alkotói hangjának fölvillantása. Ugyanakkor egy közösség, egy irodalmi-szellemi jelenlét tudatosítása.
Arcok és énekek - összetartozó fogalmak. Elválaszthatatlan motívumai életünknek és a magyar költészetnek (József Attilától Nagy Lászlóig, Csoóri Sándorig, Ágh Istvánig, Buda Ferencig, Utassy Józsefig, Bárányi Ferencig ) Hosszan sorolhatnánk a neveket. Több, mint száz költő verseinek jelen kiadványunkba történő válogatásával. Hisszük, hogy Olvasóink örömmel veszik kézbe ezt a könyvet, hiszen a benne szereplő költők és versek a népi írók szellemi örökségének megőrzését, továbbvitelét is szolgálják. És ennél többet: minden új költői érték fölmutatását.
Madár János
Vissza