Előszó
A TOLDI színpadi változatának célja, hogy Arany János Toldijának első része, a kevéssé ismert Toldi szerelmével, a maga ízes nyelvén, a színpadról is szóljon.
A Toldi trilógia első részét mindnyájan ismerjük, egy-egy részét könyv nélkül is tudjuk. A színpadon tehát a jól ismert cselekmény jelenik meg, s alakul új élménnyé. Az ismert szövegek az előadásban teljesebb értelmet, színt, ízt nyernek.
Amennyire ismert azonban a Toldi első része, annyira ismeretlen a Toldi szerelme. A színpadra átdolgozás ezt a hiányt is pótolni kívánja. A feldolgozás Toldi tragikus emberi sorsába a Toldi szerelme lényegét is beleötvözi. A történet maga romantikus, annak összes ismertető jegyével: páncélcsere, tetszhalál, sírrablás, álruha stb. Van azonban a történetben drámai mag is.
A színpadra vitel - főleg az ifjúság számára - úgy véljük, mindenképpen hasznos és indokolt. A szereplő-gárda az előkészületek idején huzamosan benne él a Toldi tiszta, szép világában, nemcsak hallja, de használja, játszva gyakorolja Arany ízes nyelvét. Aranyt - e nyelvünkbe zárt zsenit - ki szeresse, ha nem mi, határainkon innen és túl . élő magyarok - s ki tanulja tőle nyelvünk színeit és ízeit, ha nem mi?
A feldolgozás Arany szövegét igyekezett megtartani. Az eredetitől csak ott és annyiban tért el, amennyire az új műfaj megkívánta. A kevés kiegészítés és néhány önálló sor az eredeti mű ihletéséből született, mint például a 13. képben Rozgonyi Pál siratója:
Életem virága, családom zöld ága,
Miért oly sietve hervadtál halálba?
Nincs már reménysége a Rozgonyi háznak;
Kihalt meleg fénye vén Rozgonyi Pálnak.
Az egész estet kitöltő darab I-II. részre, összesen 18 képre oszlik. Az I. rész önállóan is előadható. Az egyes részeket zene- és népdalbetétek kötik össze, velük biztosítható az előadás egységes hangulata.
A darab sikerét biztosítja Toldi Miklós személyének jó megválasztása, a két függönyös színpad, a gördülékeny, hézagmentes rendezés.
A Toldi színpadi változatát először Kocsisné Gerencsér Anna képzőművész tanár 1965-ben vitte színre az esztergomi Petőfi Általános Iskola növendékeivel, Dr. SchleiferJózsefné zenei irányításával. Azóta többfelé előadták Budapesttől Miskolcig, ott id. Szűcs Loránd zenéjével, Kiskunfélegyházától a szlovákiai Csatáig.
Vissza