1.061.471

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Áralakulás Magyarországon 1938-ban és 1949-1955-ben

Budapest
Kiadó: Központi Statisztikai Hivatal
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 91 oldal
Sorozatcím: Statisztikai időszaki közlemények
Kötetszám: 1
Nyelv: Magyar  
Méret: 28 cm x 20 cm
ISBN:
Megjegyzés: Fekete-fehér ábrákkal illusztrálva.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

E jelentés elsődleges célja, hogy a háború előtti utolsó békeévek- (1938, 1939-)hez viszonyítva mutassa meg az árszínvonal alakulását 1949-től 1955. végéig. Emiatt az utóbbi 7 év alatti... Tovább

Előszó

E jelentés elsődleges célja, hogy a háború előtti utolsó békeévek- (1938, 1939-)hez viszonyítva mutassa meg az árszínvonal alakulását 1949-től 1955. végéig. Emiatt az utóbbi 7 év alatti ármozgásokat és a háború előtti árszinthez képest bekövetkezett változásokat az ipari termékek területén viszonylag kevés termék árának alapulvételével jelzi. A cikkek között ugyanis csak olyanok szerepelhetnek, amelyeket mind a háború előtt, mind a háború után, és közel azonos minőségben termeltek. Ennek következtében az ipari termékek bruttó (forgalmi adóval együtt számított) termelői áraiból készült indexek csak hozzávetőleges tájékozódásra alkalmasak, azonban a háború utáni években alkalmazott árpolitikára és az árarányok nagyfokú eltolódásának irányára és méretére Így is fényt vetnek. Egyébként az 1949. utáni áralakulás vizsgálatához is csak nem sokkal több cikk árát lehetett volna összehasonlítani, mert ugyanazokon a területeken, ahol a mai termelés struktúrája különbözik az 1939. évitől, nagy változás következett be 1949-hez képest is. A mezőgazdasági termelői árak alakulása szempontjából fontos cikkeket a Jelentés csaknem teljesen felöleli, a fogyasztói árszínvonalat pedig viszonylag kevés, de a fogyasztás jelentős részét kitevő cikkek árai alapján határozza meg.
A háború előtti és a jelenlegi árak egybevetése több szempontból nehézséget okoz. Ilyenek:
1./ Az ipari termelői (gyári eladási) árak összehasonlításához a forgalmi adóval együtt számított ú.n. bruttó termelői árakat vettük alapul, minthogy ezek az árak ölelik fel az önköltségen kívül a tőkés hasznát, illetve az állami nyereséget. A nettó árak egybevetése az árszínvonal alakulása szempontjából hamis képet adna, mert az 1939-es ipari nettó árak magukban foglalták a tőkés hasznát is, míg a jelenlegi nettó árak lényegében csak az önköltséget fedezik.
Ilyen körülmények között - Jóllehet a termelők gazdasági érdekeltségének, a termelés vállalati jövedelmezőségének szempontjából úgy a háború előtt, mint a felszabadulás után a nettó árak játszottak elsődleges szerepet, és ezért egybevetésük fokozottan indokolt lenne, a lényeges tartalmi különbségek miatt a nettó árak összehasonlításától el kellett tekinteni. (Itt jegyezzük meg, hogy az ipari termelői árak elemzéséhez feltétlenül szükséges importcikkek beszerzési árainak alakulását ugyancsak nem öleli fel a jelentés, mert az idevonatkozó adatok beszerzése és belföldi árakkal történő összehasonlítása még nincs megoldva.)
2./ Az 1949-1955-ös időszakban számos olyan terméket termeltek, amelyet a háború előtti években még nem ismertek, vagy termelése akkor még minimális volt. Ilyen cikkek pl. a szerszámgépgyártás termékei, számos műanyagból készült használati jószág, stb. Ebből következően a jelentésben csak azon cikkek árai szerepelnek, amelyek termelése mindkét időszakban számottevő volt, noha egy-egy cikkcsoportban ma már más, újabb cikkek játszanak döntő szerepet az árszínvonal alakulásában. Vissza

Tartalom

Módszertani megjegyzések 1
Összefoglalás 5
I. Ipari eladási árak alakulása 9
1/ Áralakulás általában 9
2/ Termelési eszközök árai 11
3/ Fogyasztási cikkek termelői árai 18
4/ Termelési eszközök és fogyasztási cikkek árszínvonalának összehasonlítása 23
II. Mezőgazdasági termelői árak 27
1/ Általános helyzet 27
2/ A beadási, állami szabadfelvásárlási és szabadpiaci árak alakulása az egyéni gazdaságokban 29
3/ Az állami gazdaságok és termelőszövetkezetek termelői árai 33
4/ A termelői árak arányainak változása az egyéni gazdaságokban 35
5/ A mezőgazdasági termelői árak térbeli alakulása 43
8/ A parasztság üzemi célú vásárlásai és az agrárolló 49
III. Fogyasztói árak alakulása 55
1/ Munkások és alkalmazottak fogyasztói árindexe 55
a/ Áralakulás általában 55
b/ Áralakulás a közszükségleti cikkek főbb csoportjai szerint 56
c/ Különböző jövedelmű családok által vásárolt termékek árszínvonala 66
2/ Parasztság vásárlásaiban érvényesülő árak indexei 68
3/ Fogyasztási cikkek minőségváltozásának hatása az árindexekre 69
TÁBLÁZATOK
I. Ipari termelői árak 1
II. Mezőgazdasági termelői árak 33
III. Fogyasztói árak 75
Függelék 85
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem