Előszó
Napjainkban a környezeti viták domináns metaforájává vált & fenntartható fejlődés fogalma. Miről is van szó? Az ENSZ „Közös Jövőnk"jelentése 1987-ben így fogalmaz: „a fenntartható fejlődés a fejlődés olyan formája, amely a jelen szükségleteinek kielégítése mellett nem fosztja meg a jövő generációit saját szükségleteik kielégítésének lehetőségétől. A fogalmat Brundtland Bizottság vezette be újra az Egyesült Nemzetek Szövetsége Környezet és Fejlődés Konferenciáján 1992-ben Rio de Janeiróban. A fenntartható fejlődést megjelenése óta számosan megpróbálták értelmezni, magyarázni, újradefiniálni. Hermán Daly szerint „a fenntartható fejlődés a folytonos szociális jólét elérése, anélkül, hogy az ökológiai eltartóképességet meghaladó módon növekednénk. A növekedés azt jelenti, hogy nagyobbak leszünk, a fejlődés pedig azt> hogy jobbak "Ez a meghatározás egyértelművé teszi, hogy a társadalom fenntartása a fenntartható fejlődés célja, a gazdaság a jólét megvalósításának az eszköze, a környezet pedig feltétele, illetve egyszerre lehetősége és korlátja a fejlődésnek. A Johannesburgban rendezett világkonferencia után világossá vált, hogy elérkezett a cselekvés ideje. Magyarországon sem halogatható tovább a fenntartható fejlődés stratégia elkészítése, az operatív lépések megtétele. Ám semmilyen stratégia nem megvalósítható, ha a társadalom nem tud azzal azonosulni, sőt azt sem tudja, hogy mi is voltaképpen a fenntartható fejlődés. Ez fordítva is igaz, azaz ha nem ismerjük a különböző társadalmi rétegek fenntartható fejlődésről alkotott képét, vagy éppen cselekvési hajlandóságát, akkor nem lehetséges megalapozott stratégiákat, terveket, cselekvési programokat készíteni. Szervezetünk e megismerésre tett kísérletet, a nemzeti fenntartható fejlődés stratégia megalapozását szem előtt tartva. Célkitűzéseink az alábbiak voltak:
• Megismerni a fenntarthatóság területén évek óta tevékenykedő vezető gondolkodók véleményét és elképzeléseit a fenntarthatóság értelmezéséről, megvalósulásának esélyeiről és hogyanjáról.
• Megismerni a környezetvédelemmel foglalkozók véleményét a fenntarthatóságról.
• Megismerni és megismertetni a hazai fenntarthatósági helyi kezdeményezéseket, illetve kielemezni e kezdeményezések sikereinek, kudarcainak, nehézségeinek okait.
• Megismerni mértékadó, közéleti személyiségek, politikusok, írók, művészek, újságírók véleményét, viszonyát a fenntarthatósághoz. Mit jelent számukra a fenntarthatóság?
• Megismerni a társadalom különböző rétegeiben a fenntarthatósággal kapcsolatos ismereteket, véleményeket.
• Szintetizálni és hasznosítani a megismerés eredményeit.
Vissza