Fülszöveg
„Jaj, de jó, hogy itt az új gyerek, de most mit kezdjünk a használttal?" - Ha nem is ilyen konkrét formában, de minden családnál felmerül ez a kérdés, amikor megszületik a második csemete. Az első gyerek mindig különleges helyzetben van. A szülők ekkor egyszerre izgatottak és tapasztalatlanok, a szakértelmet az elsőszülött összes pillanatának figyelésével, a róla történő folyamatos - és lássuk be, gyakran túlaggódó - gondoskodással próbálják pótolni. Vagyis minden körülötte forog. Ennek az idillnek vet véget a kistestvér megérkezése. Kezdődik minden előröl, anyuka ismét kénytelen húszórás babaműszakokat vállalni. Ekkor már megvan ugyan a rutin, de minden csak elsőre érdekes igazán, másodszorra már kezd inkább nyűggé válni. És akkor még itt van az első gyerek is. Aki ugyanúgy igényli a törődést, mint eddig, de mégis azzal kell szembesülnie, mintha már senki nem volna kíváncsi rá. Kedves Szülőtársak! Ez az a pillanat, amikor hiába vagyunk gyakran fáradtak és nyűgösek az egyszer már...
Tovább
Fülszöveg
„Jaj, de jó, hogy itt az új gyerek, de most mit kezdjünk a használttal?" - Ha nem is ilyen konkrét formában, de minden családnál felmerül ez a kérdés, amikor megszületik a második csemete. Az első gyerek mindig különleges helyzetben van. A szülők ekkor egyszerre izgatottak és tapasztalatlanok, a szakértelmet az elsőszülött összes pillanatának figyelésével, a róla történő folyamatos - és lássuk be, gyakran túlaggódó - gondoskodással próbálják pótolni. Vagyis minden körülötte forog. Ennek az idillnek vet véget a kistestvér megérkezése. Kezdődik minden előröl, anyuka ismét kénytelen húszórás babaműszakokat vállalni. Ekkor már megvan ugyan a rutin, de minden csak elsőre érdekes igazán, másodszorra már kezd inkább nyűggé válni. És akkor még itt van az első gyerek is. Aki ugyanúgy igényli a törődést, mint eddig, de mégis azzal kell szembesülnie, mintha már senki nem volna kíváncsi rá. Kedves Szülőtársak! Ez az a pillanat, amikor hiába vagyunk gyakran fáradtak és nyűgösek az egyszer már magunk mögött tudott etetés-fürdetés-pelenkázás Bermuda háromszögének visszatérése miatt, igenis fel kell ismerni, hogy az első gyereknek is vannak érzései, ő is igényli a törődést! Ebben a felismerésben segít Apáti Gabriella remek könyve, amely egy hároméves kislány, Emma szemszögén keresztül mutatja be, milyen az, amikor kistestvér érkezik a családba. Végigvezet az ilyenkor szokásos stációkon, a kislány legnagyobb meglepetésére újra előkerül a kiságy, felfedezi kisöccse köldökcsonkját, illetve megjelenik a kistestvér megutálása is, ami lássuk be, teljesen természetes a fenti viszontagságok után. Aztán ahogy telik-múlik az idő, előbb-utóbb minden probléma megoldódik. Emma megszereti a kisöccsét, és már nem is emlékszik, milyen volt az élet akkor, amikor még nem volt testvére.
Faludi Zsolt
Szülőnek lenni van, aki szerint könnyű, és van, aki szerint nehéz, de abban mindnyájan egyetértünk, hogy a legnagyobb csoda.
Egy kistestvér érkezése merőben új, megválaszolandó kérdések elé állítja a szülőket. Gabriella mesékbe szőtt történeteiben olyan szituációk tárulnak elénk, ahol őszinte, mély anyai érzékenységgel beszél a gyerekek nyelvén, olyan pedagógiai letisztultsággal világítva meg a meghatározó pillanatokat, amelytől megnyugtatóan érthetővé válik a kicsik számára az új, az addig ismeretlen. Mint ahogyan a novelláiban is, Emma és Gáborka történetein keresztül is kibontakozik a szerző írástechnikai könnyedsége és többszörösen elismert tehetsége.
Vitos Irén
Vissza