Előszó
Ez az anyanyelvi szöveggyűjtemény a gimnázium magyar nyelvi fakultatív tantervben meghatározott témakörök szerint csoportosítva tartalmaz a hazai és a külföldi szakirodalomból válogatott tanulmányrészleteket.
A három tantervi téma a következő:
1. a közlésfolyamat,
2. a kultúra jelrendszerei,
3. nyelvészeti ismeretek.
Ennek megfelelően a szöveggyűjtemény is három fejezetből áll.
Az első fejezetben olyan írások olvashatók, amelyek elsősorban a tantervi témakör kettős feladatának megvalósításához: a beszédkészség és az íráskészség fejlesztéséhez nyújtanak segítséget.
A második fejezet a jeltudomány (szemiotika) és a közlés (kommunikáció) tényezőiről, valamint a nyelv jelrendszer voltáról ad elméleti tájékoztatást.
A harmadik fejezetben pedig nyelvelméleti kérdéseket elemző, nyelvtörténeti összefüggéseket magyarázó, nyelvrokonságra vonatkozó, valamint a magyar nyelvtörténet korszakait bemutató részletek találhatók.
Nem tartalmazza a szöveggyűjtemény a tantervi anyagban előforduló fogalmak meghatározását, magyarázatát - általában olyan ismereteket, amelyek a különféle lexikonokban, enciklopédiákban, szótárakban, atlaszokban megtalálhatók.
Ezért javasoljuk a szöveggyűjtemény mellett - anyagának kiegészítésképpen - a következő összefoglaló jellegű kézikönyvek és szótárak használatát.
Vissza