Előszó
Minden családnak - szülőknek és nagyszülőknek egyaránt - az a vágya, hogy gyermekeik-unokáik testben és lélekben egészségesek legyenek. E vágy eléréséhez nem elég csupán szeretni; okosan kell szeretni s helyesen kell gondozni gyermekeinket!
Egyre több családban várják így gondolkozva az újszülöttet. Általános a fiatal csecsemőkért érzett fokozott aggodalom, felelősségérzés. Ebből következik, hogy egyre többen igénylik az orvosi, védőnői ellenőrzést, tanácsot, felvilágosítást; s az utóbbiakat egyre többen be is tartják.
Az állam törvényekkel, rendeletekkel és egyre több orvos és védőnő munkába-állításával igyekszik biztosítani a csecsemők gondozásának, fejlődésének a zavartalanságát.
Ezzel szemben sajnos, az is általános jelenség, hogy a családon belüli, de a hivatalos gondoskodás is egyre „lazább" lesz az életkor előrehaladtával, s szinte megszűnik kisded s gyermekkorra.
Bár a növekedő gyermeknek érthetően csökken a kiszolgáltatottsága, esendősége, betegségekkel, gondozási-táplálási hibákkal szembeni érzékenysége, mégis jól kell tudnunk, hogy kisdedeink a csecsemőkoron túl is fokozott gondoskodást, s számos vonatkozásban sajátos védelmet igényelnek.
A kisdedkori gondozás fontosságának a felismerése vezeti a Magyar Vöröskereszt vezetőségét akkor, amikor elindítja az „Anyák Iskolájának" II. évfolyamát; s ehhez segítséget nyújtó, irányelveket tartalmazó könyvet ad az előadóknak és résztvevőknek.
A tanfolyam hat foglalkozásának megfelelően csoportosítottuk és sűrítettük az 1-3 éves korú gyermekek gondozásával, nevelésével kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.
Az anyag összeállításánál figyelembe vettük azt, hogy a csecsemők gondozását előző tanfolyamon vagy könyvből az anyák már ismerik.
Hasznosnak tartjuk s éppen ezért ajánljuk az előadóknak, hogy azon kérdések tárgyalásánál, ahol szükséges és lehetséges, tartsanak gyakorlati bemutatót, sőt bizonyos dolgokat gyakoroltassanak is a tanfolyamon résztvevőkkel.
Szívleljék meg jól az ismert szállóige igazságát: „Amit hallok, elfelejtem, amit látok, arra visszaemlékezem, s valójában azt tudom, amit csinálok!
Végül kérjük a tanfolyam előadóit és hallgatóit, hogy a könyvecskével kapcsolatos észrevételeiket, kérésüket közöljék velünk, hogy az első kiadás hibáit, hiányosságait a későbbiekben tovább javíthassuk: az előadók munkájának könnyítése, a gyermekeket nevelő szülők s nagyszülők segítése, de elsősorban gyermekeink jobb egészségének érdekében.
Vissza