Előszó
Bevezetés
A tárgy célja: A villamos és a finommechanikai, valamint a műszeripar szükségeinek és sajátosságainak megfelelően a szerkezeti anyagok, a vezetők, a mágneses anyagok, a félvezetők és a...
Tovább
Előszó
Bevezetés
A tárgy célja: A villamos és a finommechanikai, valamint a műszeripar szükségeinek és sajátosságainak megfelelően a szerkezeti anyagok, a vezetők, a mágneses anyagok, a félvezetők és a szigetelő anyagok előállításának, az anyagszerkezetek fizikai, kémiai, mechanikai tulajdonságainak ismertetése, rendszerbe való foglalása és alkalmazási területeinek meghatározása.
Az anyagok tulajdonságainak jobb felhasználását a belső szerkezetekben végbevihető változások teszik lehetővé.
Ezért az anyagszerkezetek tulajdonságainak tanulmányozása elsősorban az atomközi és kristályszerkezetek megismerését tették és teszik szükségessé.
A múlt század második felének kutatói a fémek szerkezetét vizuálisan és fémmikroszkóppal vizsgálva, tudományos magyarázatát adták a fémekben - azok összetételétől és állapotától függően - végbemenő szerkezeti változásoknak. A belső atomközi szerkezet röntgenográfiai tanulmányozása a jelen század elején vette kezdetét és ma már széles körben használatos éppen úgy, mint a mikroszkópi és makroszkópi vizsgálat. Ez utóbbi és a röntgenvizsgálat között lévő hézagot az elektronmikroszkóp van hivatva kitölteni, amellyel több tízezerszeres nagyítás érhető el.
Az anyagszerkezettannal együtt fejlődött és fejlődik a műszaki anyagvizsgálat, amelynek feladata a felhasználásra kerülő, a fémes és nem fémes anyagok előzetes megvizsgálása, továbbá a tönkrement anyagok meghibásodási okainak kimutatása.
Az anyagszerkezeti ismeretek alapján rendszerbe foglalhatók a villamosipar számára fontos anyagok, melyek részben szerkezeti anyagok (mechanikai alkatrészek számára), részben technológiai (pl. szerszámanyagok, forraszanyagok), vagy villamos célokra szolgálnak (pl. szigetelőanyagok, ellenállásanyagok).
Az anyagok ismeretéhez szorosan hozzátartozik a feldolgozhatóság ismerete is. Ezért a tananyag keretében a fontosabb technológiai eljárásokat is tárgyaljuk. A fentiek alapján a tananyag négy fő fejezetre bontható:
Anyagszerkezettan,
Anyagvizsgálat,
Villamosipari anyagismeret,
Villamosipari technológia.
Vissza