Előszó
Először hadd szóljunk a tárgy elnevezéséről. Az "Anyagismeret" műszó a rövidités szándékával született, ugyanis tárgyunkat legpontosabban a következő cim jellemezné: "Energetikai nyersanyagok és az ipari alap- és szerkezeti anyagok tulajdonságai, szerkezete, vizsgálata és technológiája". Szerkezeti anyagoknak nevezzük a továbbiakban a müszaki alkalmazás céljára felhasznált alapanyagokat. A nyers- és alapanyagok kivitelezésének, azokból készített félkész- és késztermékek gyártásának, és az alkatrészek, berendezések üzemeltetésének módjait a technológia szóval jelöli a müszaki gyakorlat.
Az oktatásra kerülő anyagot a következő fejezetekre tagoltuk:
1. Az energetika és alapanyagai
2. Anyagszerkezettan
3. Fémes ötvözetek
4. Anyagvizsgálat
5. A fémes szerkezeti anyagok előállitásának, átalakitásának és megmunkálásának technológiai eljárásai
6. Szinesfémek és ötvözetek
7. A korróziós folyamatok és a korrózió elleni védelem
A tárgyunk - mint látható - igen széles szakterületet ölel fel.
Erre azért van szükség, mert a jármüvek épitése és üzemeltetése során az alapanyagok és szerkezeti anyagok, energiaforrások és berendezések sokféle fajtáját kell felhasználni. Fokozott mértékben igaz ez a hajókra és mindenfajta uszóobjektumra, melyeknél közismert, hogy a rendeltetés, a méretek, a teljesitőképességek és az üzemeltetési körülmények nagyon különböznek egymástól.
Súlyozottan térünk ki a szerkezeti anyagok tulajdonságainak, szerkezetének, vizsgálatának és technológiájának ismertetésére, mert meggyőződésünk és gyakorlati tapasztalatunk, hogy a hajózás területén dolgozó müszaki szakemberek: fedélzeti tisztek, müszaki személyzet számára e szakterület alapos ismerete nélkülözhetetlen.
Vissza