Előszó
Az anyag- és gyártásismeret (technológia) az anyagok tulajdonságaira, előállítására, feldolgozására és felhasználására vonatkozó ismereteket tárgyalja.
A felhasznált anyagok iparáganként különbözők. Más anyagot használ a bőripar, mást a textilipar, más anyagokkal dolgozik az építőipar, ezért az anyagokat iparáganként szokták csoportosítani.
A természetben előforduló nyersanyagokat feldolgozásuk közben átalakítjuk. Az átalakítás lehet vegyi (kémiai) és erőhatás alatti (mechanikai). A vegyi átalakulásokat a kémiai technológia tárgyalja. A kémiai technológia magában foglalja a nyersanyag előkészítését, feltárását, vegyi átalakítását, amíg feldolgozásra, mechanikai átalakításra alkalmassá válik, de tárgyalja az anyag vegyi tulajdonságait is.
A mechanikai technológia a vegyileg előkészített anyag további feldolgozását, szükséges alakváltoztatását, végleges megmunkálását tárgyalja. Itt ismertetjük az anyagok fizikai tulajdonságait is.
A kémiai és mechanikai technológia munkaköre annyira összefügg egymással, hogy nem lehet közöttük éles határt vonni. Felhasználás szerint megkülönböztetünk ipari szerkezeti anyagokat, segédanyagokat és tüzelőanyagokat.
Tüzelőanyagokra a fémek előállításánál, feldolgozásánál és megmunkálásánál szükséges energia termeléséhez van szükség. A szerkezeti anyagok származásuk szerint lehetnek fémek, illetve ezek ötvözetei, műanyagok, szigetelőanyagok. Belőlük készülnek a vas-, fém-, gép- és villamosipari gyártmányok.
A segédanyagokat részben az anyagok gyártásánál, féldolgozásánál és felhasználásánál, részben a szükséges energia termelésénél használjuk. Ilyen szempontból segédanyag a kazánok tápvize, a tűzálló anyagok, kenőanyagok, tömítőanyagok, hő-, hang- és nedvesség elleni szigetelő anyagok stb.
A fémek előállításához és feldolgozásához hőre van szükségünk. azért a következőkben először a tüzelőanyagokat tárgyaljuk.
Vissza