Előszó
Amikor a diagnosztika megírását elkezdtük, még javában dúlt a háború, de a jobb jövőben, a békében reménykedtünk! Azóta nagyot fordult a világ s a béke keserűbb lett a háborúnál. Belső küzdelmekben élünk. A külső állapotok sem jobbak. A szellemi munka értéke a testi munkához képest nagyon lecsökkent s ez, ha meg nem változik a kultura összeomlást okozza elkerülhetetlenül. Ma még élünk a régi dicsőségből, még tanulunk, olvasunk, dolgozunk a régi megszokott irányban, ha nem is a régi buzgalommal, még járunk régi, de elfogadható ruházatunkban, de ha néhány évig így halad a világ, lekopik a ruhánk a testünkről, az ambició a lelkünkről. Erejét érző ember nem fog mehetni a szellemi pályákra, hiszen így boldogulását, megélhetését nem biztosíthatja s ha mégis ráviszi nemes lelke, csakhamar el fog csüggedni a társainak hasonló kedvefogyottsága törekvését végkép meg fogja bénítani. Ez a baj nemcsak nálunk veszélyezteti a jövőt, hanem a kontinens többi országaiban is, s kényszeríteni fogja az orvosokat, hogy megélhetésük védelmében gazdasági érdekeikkel többet foglalkozzanak. Alig lehet kétség azon, hogy ez is a tudományos magaslat rovására lesz. Szellemi életünk jövedelme, akiknek e könyvekre szükségük van, nem nagyobbodott a drágasággal arányban. Alig kell bizonyítanom, hogy diagnosztikára szükség van. Tudományunk ezen fejezete óriási módon fejlődött, valóban szükséges volna, hogy e könyv új kiadásban gyakrabban jelenjék meg, csak így maradhatna állandóan a tudomány magaslatán. A numerus clausus, hazánk határának szörnyű megszűkülése ettől a reménytől is megfoszt.
A jelen könyvben iparkodtunk főképen a legmegbizhatóbb módszereket tárgyalni s azokat lehetőleg érthető módon előadni. Magyarul irni igen nehéz, minél inkább szeretjük nyelvünket, annál nehezebb. A helyesirás is sok gondot okoz, a szokás ellen nehéz küzdeni, de a magyar nyelv fonetikai irásmódja kényszerít arra, hogy ennek az elvnek hódoljunk. Az olvasó elnézést kérjük, ha e nehéz kérdés megoldása még most sem egészen egyenletesen sikerült; az vessen reánk, aki maga is kínlódott ezen a téren. Sajnálattal látom, hogy fiatal generációnk nagyon kevéssé érdeklődik a nyelv tisztaságáért, kétségtelenül bizonyítja ez, hogy középiskoláink nagy reformra szorultak.
Könyvünk beosztása nem nagyon tér el a többi hasonló munkától, kivéve abban, hogy a vizsgálati módok leírásán kívül még tünettant is csatoltunk a munkához. Az idegbajok vizsgálata a tünettannal szoros kapcsolatban van, itt kénytelenek voltunk a két csoport együttesen tárgyalni.
Munkatársaink sorából Butean Márta dr.-t, a klinika nagytehetségű és kiváló szorgalmú tagját, mindnyájunk nagy bánatára elvesztettük, ő az előmunkálatokban vett részt s az összerendezésben is sok fáradsággal segített nekem. Emlékét e helyen is kegyelettel örökítjük meg. Kiadónk mindent elkövetett, hogy a mai nagy nehézségeket elhárítsa s hogy ne túlságosan drága legyen e tankönyv. Ezért igazán nagy elismerést érdemel. És most azzal bocsátom közhasználatra e művünket, vajha elősegíteni szegény Hazánk újjáépítésének nagy és nemes munkáját.
Vissza