Előszó
Társadalmunk gyors átalakulása és eredményes átalakítása aligha képzelhető el múltunk alapos, pontos ismerete nélkül.
A múltat nem letagadni, hanem elemezni és dialektikusan tagadni szeretnénk. Balogh Edgár szerint: "A múlt értékelése mindig fokmérője a jövőhöz való viszonyulásnak."
Az MSZMP e társadalmi igényből kiindulva szorgalmazza az elmúlt évtizedek harcainak ismeretét és elemzését.
Angyalföld története szerves része az ország történelmének, mégis a szűkebb környezet, az emberi sorsok, az angyalföldi üzemek dolgozóinak küzdelme sajátos kötődést jelent a kerület mai lakói számára. "A szülőföldet átéli az ember, ösztöneibe szívja, s a kialakuló eszmei belsőséget irodalmi hatások, történeti ismeretek váltják tudottá."
Az MSZMP XIII. Kerületi Bizottsága e gondolatok jegyében ajánlja az olvasó szíves figyelmébe a kerület múltját feldolgozó tanulmányt.
A politikának realitásokon kell alapulnia, ezért az új politikai gondolkodás kiterjesztése a múlt tapasztalatain nyugszik. De ez a bázisa a jövőnek is, a kor kihívására adható válaszoknak is.
Az idő múlik, elvesztegetni nem szabad, amikor az új válaszokat keressük ellentmondásos világunkban, akkor tudnunk kell a múlt gyökereit és éreznünk kell a helyi kötődés nagyszerű, erőt adó élményét.
A tanulmány számtalan új dokumentumot, adatot ad közre, amely korábban nem került széles nyilvánosság elé. Hangsúlyozva a régi ideológiai felfogást, hogy Angyalföld "munkáskerület" kevéssé dolgozza fel az itt élő értelmiségiek, alkalmazottak helyzetét. A szerzők inkább a nagy vállalatokra, ipari bázisokra koncentráltak elemzéseikben.
A kerület történetének további feldolgozását, mélyebb kidolgozását, sokoldalúbb elemzését a jövőben is támogatjuk, szorgalmazzuk.
Az olvasó nevében is köszönetet mondok a szerzőknek, akik önzetlen munkájukkal napvilágra hozták e helytörténeti kiadványt, egyben ezzel is hozzájárultak a XIII. kerületben az MSZMP politikáját megújító 1989-es pártértekezlet munkájához.
Vissza