Előszó
A grammatika adja a nyelvek szerkezetét, a nyelvtan olyan a nyelveknek, mint a háznak, kivált egy toronyháznak az épület váza, szerkezete, amibe beletöltik, amire felrakják, amivel egységbe fogják az építményt, tehát mindaz, amin a falak, a tető, az ablakok, ajtók s a belső megosztott terek, szintek nyugszanak. Nyelvtani tudás nélkül nincs nyelvhasználat, beszéd, vagy írás, még ha ez a nyelvtudás, az anyanyelv esetében rejtve is maradhat, tudatlan, ösztönös használatú lehet. Egy másik nyelvet azonban, nyelvtani tudás nélkül, csak a fülre támaszkodva megtanulni, igen hosszadalmas feladat lenne, és sikert csak akkor ígérne, ha az ember, aki ilyesmivel próbálkozik, vagy ilyesmire kényszerül, odakerülne s ott élne abban a környezetben, ahol az adott nyelvet mindenki beszéli. Hosszadalmas megoldás lenne, sokkal inkább érdemes a tanulással próbálkozni, annak a megszerzéséhez szükséges vitathatatlan fáradságával egyetemben.
A nyelvtani váz, a nyelvtani szabályok ismerete és használata nélkül nem lehet értelmesen megszólalni semmilyen nyelven sem. Szavakat mondani, egymás mellé rakni, képzők, ragok, s a megfelelő sorrend kialakítása nélkül, nem beszéd, csak makogás. De hát, mindezt úgyis pontosan tudja mindenki, aki nyelvtanulásra vállalkozik. S higgyük el, a tanulás fáradságát nem lehet elkerülni, nincs olyan módszer, ami ettől a fáradságtól megkímélheti a tanulót. A szavakat és a nyelvtant, a mondatszerkesztés szabályait s az igeragozást meg kell tanulni s be kell gyakorolni.
Ez a nyelvtankönyv ehhez nyújthat útmutatást, elmagyarázva, kiindulási pontként, hogy az angol nyelv grammatikai váza hol azonos (kevés ponton), s hol, mennyiben tér el a magyar nyelv szabályaitól. Számolnunk kell azzal, hogy a finn-ugor nyelvek bizony cseppet sem hasonlítanak az indo-germán nyelvekhez, pl. amit mi ragokkal oldunk meg, azt ők elöljáró szavakkal, vagy mi beérjük a történések múlt, jelen, vagy jövőidejének meghatározásával, miközben az angolok mindhárom alapidőben még legalább négy, összesen tizenkét időt különböztetnek meg, az időbeliséget pontosan kifejező segédigék segítségével. S ezt meg kell érteni, meg kell tanulni - de higgyük el: lehetséges, logikája van a rendszernek, s a logikus rendszereket - mint az egyszeregyet - megérteni s megtanulni egyáltalán nem lehetetlen, - a cél elérésében csak a lustaság, vagy a kishitűség hátráltathat bárkit is.
Ennél több biztatás aligha szükséges, fogjunk inkább máris a munkához. A tanulás megkönnyítéséért a nyelvtani ismereteket pontokba szedtük, 100 kis fejezetbe a 100 legfontosabb angol nyelvtani szabályt, amelyek segítségével megszólalhatunk angolul, és világosan, angolosan és szabatosan használni tudjuk majd az angol szókincset, írásban és beszédben egyaránt.
Vissza