Előszó
A tankönyv célja az, hogy a vendéglátóipari szakmunkásképző iskolák felszolgáló, eladó tanulói az iskola nevelési és művelődési céljainak megvalósítása közben sajátítsák el a szakmai munkájuk...
Tovább
Előszó
A tankönyv célja az, hogy a vendéglátóipari szakmunkásképző iskolák felszolgáló, eladó tanulói az iskola nevelési és művelődési céljainak megvalósítása közben sajátítsák el a szakmai munkájuk gyakorlásához feltétlenül szükséges nyelvi ismereteket.
Ezt a célt szem előtt tartva úgy készült a tankönyv, hogy a tanulók szakmai nyelvi ismereteken kívül tudjanak beszélni iskolájukról, családjukról, lakásukról s a legegyszerűbb mindennapi dolgokról.
Az elsajátítandó szorosan meghatározott szókincs természetesen erősen határt szab a témakörök bővebb kifejtésének. Ehhez járul még a kiejtéssel, hangsúllyal, hanglejtéssel járó sok egyéb nehézség.
Nagy súlyt helyeztem a fokozatosságra, de kezdettől fogva igyekeztem alapvető szófordulatokat is megtanítani. Minden olvasmány elején az auditív lexikai előkészítésben néhány mondat utal az olvasmány tartalmára, illetőleg az olvasmányban feldolgozott nyelvtani problémákra.
Az alapszókincs mellett külön szerepelnek a nyelvtani szavak.
Minthogy az első hónapok úgyis sok nehézséget jelentenek az idegen nyelvet tanulók számára, a gyakorlatok utasításai csak a 10. olvasmánytól angol nyelvűek.
Több magyarról angolra fordítás helyett inkább a szóbeli közlés gyakorlására készítettem gyakorlatokat.
Az elengedhetetlenül szükséges rövid nyelvtani magyarázatokon kívül nyelvtani táblázatok is elősegítik a nyelv elsajátítását. A Függelékben található kiegészítő anyag a 10. olvasmány átvétele után tanítható.
Remélem, hogy a nyelvkönyvet a tanárok és a tanulók nagy haszonnal fogják forgatni.
Vissza