Előszó
Ez a szótár - terjedelmét tekintve - a régi "kisszótár" és a "kéziszótár" között foglal helyet. Használóinak tekinti a kezdő, középhaladó és haladó nyelvtanulót, de új, friss, korszerű és élő...
Tovább
Előszó
Ez a szótár - terjedelmét tekintve - a régi "kisszótár" és a "kéziszótár" között foglal helyet. Használóinak tekinti a kezdő, középhaladó és haladó nyelvtanulót, de új, friss, korszerű és élő nyelvi anyagával bárkinek segítségére lehet, aki gyakorolni és fejleszteni, vagy egyszerűen csak használni kívánja angol nyelvtudását, gyarapítani szókincsét. A szótárba felvett mintegy 30 000 címszó (alapszó és szóösszetétel) valamint 12 000 szókapcsolat (idióma és példamondat) alkalmassá teszi használóját eredeti angol szövegek, így például napilapok, folyóiratok, sőt szépirodalmi szövegek olvasására is.
Külön is felhívjuk a figyelmet arra az eddigiektől eltérő elvére ennek a szótárnak, hogy a szavak különböző jelentéseit gyakorisági sorrendben a címszó után sorolja fel. Ezeket a nem egyszer merőben eltérő jelentéseket a II jel különíti el. A jelentések felsorolása után következnek a kifejezések, szakszerűbb nevükön "állandósult szókapcsolatok" vagy "idiómák", amelyek annyira jellemzők az angol nyelvre, s amelyek ismerete nélkül a folyamatos szövegek megértése szinte lehetetlen. Számos szóhasználati példamondat is szerepel a vastagbetűs szókapcsolatok között, de bőséggel találhat a használó az angol nyelvre úgyszintén igen jellemző elöljárós-határozós igéket (get up típus) is.
A címszavak elhelyezése szigorú ábécérendben történt. Így az angolban gyakori különírt vagy kötőjeles szóösszetételek sokszor messze kerülnek az alapszótól (pl. leg-től a leg warmer). A szókapcsolatok, kifejezések stb. az egyes szócikkeken, illetőleg a vastag arab számokkal jelölt szófajokon (1. n ... 2. v stb.) belül ugyanak az ábécérendet követik. Ahol ez nem volt lehetséges vagy célszerű, ott bizonyos nyelvi logikai szempontok szerint csoportosítottuk az összetartozó kifejezéseket.
Célunk mindenesetre az volt a nyelvi anyag elrendezése során, hogy a keresett szavak és szókapcsolatok, kifejezések stb. mennél könnyebben és gyorsabban megtalálhatók legyenek. Ha ez nem mindig sikerült, csak azt hozhatjuk fel mentségünkre és a használó vigasztalására, hogy a szócikkekben keresgélve, bolyongva sok olyan új és érdekes nyelvi anyaggal találkozhat, ami akaratlanul is bővíti szókincsét, és egy kis nyelvi leleménnyel idegennyelvbeli kifejezőkészségét is.
Vissza