Előszó
A fájdalom egyike azon szubjektív érzéseknek, amelyeket életünk folyamán kell megtanulnunk, és előbb-utóbb mindannyian kisebb vagy nagyobb, adott esetben tűrhetetlen fájdalmak elviselésére kényszerülünk.
Mindezek ellenére a fájdalom csillapítása és a fájdalomterápia meghonosodása hazánkban hosszú ideig váratott magára. A fájdalom olyan kötelezően elviselendő, szükséges rosszként jelent meg tudatunkban, melyen sokat változtatni nem tudunk.
Mindez különösen igaz a gyermekek fájdalomcsillapítására, hiszen sok esetben az a tévhit uralkodott, hogy az újszülöttek és a csecsemők fájdalomérzékelése alacsony.
A társadalmi elvárások is jelentősen befolyásolták a fájdalomcsillapítás iránti igényt. Régen, a középkorban a fájdalom átélését inkább a megtisztulás forrásának tekintették, üdvös dolognak tartották és a lélek megújulását várták tőle.
Ma a társadalom fokozatos elöregedésével, valamint a műtétek számának rohamos emelkedésével, az onkológiai betegek számának növekedésével az elmúlt negyedszázadban a fájdalomcsillapítás iránti igény rohamosan nőtt.
Szerencsére ma már igen nagyszámú, hatásos fájdalomcsillapításra kiválóan alkalmas gyógyszerrel rendelkezünk, amelyek az esetek szinte 100 százalékában sikeresen megoldják a fájdalmak enyhítését.
Természetesen társadalmi méretekben a fájdalmak csillapításához szemléletbeli váltásra is szükség van. Ki kell alakuljanak a szervezett fájdalomterápiával foglalkozó ambulanciák - amelyekhez az akut fájdalmak enyhítésére specializálódott fájdalomcsillapítási munkacsoportok tartoznak -és a „fájdalommentes" klinikák.
Minderre számos példa létezik már Európában, csak le kell másolni, hazai viszonyokhoz adaptálni a már jól működő struktúrát.
Ahhoz, hogy ez széles körben elterjedjék, megfelelő szakképesítés, fájdalomcsillapítási szakvizsga is kell, ami nagy lendületet adhatna a hazai fájdalomterápiának.
Mindehhez a szakmai tájékozódáshoz ad támpontot a Magyarországi Fájdalom Társaság szerkesztésében most megjelent Fájdalomcsillapítási Útmutató, amely a jövőben is rendszeresen megújulva, bővülve kerül az érdeklődők kezébe.
Vissza