1.066.213

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Amphetamin-típusú stimulánsok: globális áttekintés

Fordító
Lektor
Bécs
Kiadó: Egyesült Nemzetek Nemzetközi Kábítószer Ellenőrzési Programja Technikai Szolgáltató Ágazatának Kutatási Szekciója
Kiadás helye: Bécs
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 138 oldal
Sorozatcím: UNDCP Technikai Sorozat
Kötetszám: 1
Nyelv: Magyar  
Méret: 28 cm x 20 cm
ISBN:
Megjegyzés: 135 fekete-fehér ábrával illusztrálva. Jelen tanulmány az Egyesült Nemzetek Kábítószer Bizottságának, illetve Gazdasági és Szociális Tanácsának felkérésére készült. A könyv 500 példányban jelent meg, kereskedelmi forgalomba nem került. Ritka könyv! A címlapon szereplő évszám nem kiadási év.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A visszaélésre alkalmas anyagokról folyó, egyre bővülő vita során gyakran elhangzik, hogy a jövő kulcsproblémája a közkeletűen szintetikus kábítószereknek nevezett anyagokkal lesz kapcsolatos. A... Tovább

Előszó

A visszaélésre alkalmas anyagokról folyó, egyre bővülő vita során gyakran elhangzik, hogy a jövő kulcsproblémája a közkeletűen szintetikus kábítószereknek nevezett anyagokkal lesz kapcsolatos. A jelen dolgozat arra tesz kísérletet, hogy megvizsgálja, mennyire megalapozott ez az állítás. A téma túlságosan is terjedelmes és szerteágazó ahhoz, hogy egyetlen tanulmányban össze lehessen foglalni, ugyanakkor két szempontból mégis segítséget nyújthat az eligazodáshoz: a kritikus terület meghatározását illető nemzetközi konszenzust, illetve maguknak az anyagoknak a természetét tekintve. Ami a problémás terület meghatározását illeti, a Gazdasági és Szociális Tanács, az Egyesült Nemzetek számos tagállamának közös érdekeit figyelembe véve, az 1995/20 számú határozatában pályázatot írt ki egy olyan tanulmány elkészítésére, amely a pszichotróp anyagok átfogó vizsgálatát célozza, különös tekintettel a stimulánsokra és azok alapanyagaira. Mindazonáltal a „stimulánsok" kategóriája meglehetősen tág, amelybe a legkülönbözőfélébb olyan anyagok belefémek, amelyeknek elsődleges farmakológiai hatása a központi idegrendszer stimulálása. Számos gyakorlati érv (amelyeket az 1. Táblázat részletez) szól amellett, hogy ezt a kategóriát leszűkítsük az anyagok egy olyan csoportjára, amelyek nem csak farmakológiai hatásukban, hanem kémiai szerkezetüket tekintve is hasonlók: ezek az amfetamin-típusú stimulánsok (amelyeket a tanulmányban ezentúl ATS-ekként rövidítünk).
Történetileg szemlélve az ATS-ek gyógyszerként való felhasználása iránti igényt a legális gyógyszeripar elégítette ki. Az amfetamint például már 1887-ben szintetizálták, de csak 1932- ben dobták piacra (Benzedrine márkanéven, egy nazális érszűkítő inhalálószer formájában). Talán a szer II. Világháború alatti intézményes használata vezetett oda, hogy a háború utáni nemzedék tömegével íratta fel és élt vissza az ATS-ekkel, amit csak szórványosan követtek nemzeti ellenőrzés-szigorítások. Az 1970-es évekre kiderült, hogy a szóbanforgó anyagok terápiás haszna meglehetősen korlátozott, a visszaélések száma azonban ettől függetlenül egyre növekedett A nemzeti és nemzetközi ellenőrző intézkedések következésképp egyre szigorúbbak lettek. A legális gyógyszergyártásban ezek után hanyatás mutatkozott, az igény viszont nem csökkent számottevő mértékben, és fokozatosan az illegális előállítás vált némelyik ATS-fajta utánpótlásának fő forrásává. Az illegális termelés fokozódásához két tényező járult hozzá: egyrészt a végtermék létrehozásának sokféle, meglehetősen egyszerű szintetikus útja, másrészt pedig a kiindulási anyagként szóbajöhető számos vegyi anyaghoz való könnyű hozzájutás lehetősége.
Bár teljesen világos, hogy elegendő érv szól egy nemzetközi tanulmány elkészítése mellett, egy effajta tanulmány haszna attól függ, hogy a kiindulásnál sikerül-e megoldani néhány alapvető kérdést. Milyen nagyságrendű a probléma abszolút és relatív értelemben, a legfontosabb növényi alapanyagú kábítószerek okozta problémához viszonyítva? Vajon az ATS-probléma eredete bizonyos országokra korlátozható, vagy átfogónak nevezhető? Milyen hasonlónak tűnő jelenséggel megalapozott az összehasonlítás? A nemzetközi kábítószerellenőrzés hagyományosan főleg három növényi eredetű kábítószerre: az ópiumra, a kokainra és a kannabiszra irányul. Ez a tény néha eltereli a figyelmet más kérdésekről, sőt, esetlegesen meggátolhatja, vagy legalábbis valamennyire késleltetheti egy új probléma felismerését. A szintetikus kábítószerek előtérbe kerülése, ezen belül pedig az ATS-eké, ebből a szempontból próbakő lehet. Igaz talán, hogy a szintetikus kábítószerek feketepiaca pusztán csak kiegészíti a növényi eredetű kábítószerek sokkalta nagyobb feketepiacát, az is nyilvánvaló azonban, hogy az előbbi hajtóerőit, annak dinamizmusát és képlékenységét eleddig nem vizsgálták kielégítően. Vissza

Fülszöveg

Az UNDCP Technikai Sorozata, amely a nemzetközi drog-ellenőrzés különböző aspektusait vizsgáló monográfiákból áll, az Egyesült Nemzetek Nemzetközi Kábítószer Ellenőrzési Programjának (UNDCP) tudományos, illetve technikai jellegű munkák kiadására kínál lehetőséget. A monográfiák az UNDCP egy vagy több tagjának, illetve szervezeti egységének munkái, vagy az UNDCP és más Egyesült Nemzetek szervezet egyesült erőfeszítésének eredményei. Az UNDCP független szakértőknek is megbízást adhat. Ahol szükséges, a szerzőt megjelöljük. A monográfiában kifejtett nézetek a szerzők véleményét tükrözik, amely nem szükségszerűen egyezik az Egyesült Nemzetek Titkárságának álláspontjával.
A sorozatban felhasznált anyagok és hivatkozások alapján semmiféle következtetés nem vonható le az Egyesült Nemzetek Titkárságának bármely ország, régió, város vagy terület, vagy azok hatóságainak jogi státuszát, illetve bármely határ meghatározását illető álláspontjával kapcsolatban.

Tartalom

Bevezetés 1
Első rész
Fejezet
AZ EGYENLET LEGÁLIS OLDALA: AZ AMFETAMIN-TÍPUSÚ STIMULÁNSOK (ATS-EK) MINT GYÓGYSZEREK 6
I. Az ATS-ek gazdasági jelentősége a gyógyszeriparban 6
II. Az ATS-ek jelentősége a többi pszichotróp anyaghoz viszonyítva 10
III. A legális ATS-ek gyártása és kereskedelme világviszonylatban 13
IV. Az ATS-ek terápiás jelentősége 25
V. Végkövetkeztetések 31
Második rész
AZ EGYENLET ILLEGÁLIS OLDALA: AZ AMFETAMIN-TÍPUSÚ STIMULÁNSOK (ATS-EK) GYÁRTÁSA, KERESKEDELME, ÉS A VELÜK VALÓ VISSZAÉLÉS 35
VI. A vényköteles gyógyszerekkel való visszaélés és a legális kereskedelem kerülőútjai 38
VII. Az ATS-ek illegális előállítása 44
VIII. Az ATS-ek prekurzorai 50
IX. Az ATS-ek kereskedelme 66
X. Az ATS-ek előállításának, kereskedelmének és fogyasztásának
gazdasági ösztönzői 81
XI. Az ATS-ekkel való visszaélés mértéke 98
XII. Az ATS-fogyasztás hatása 118
XIII. Végkövetkeztetések 124
Irodalom 128
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem