Előszó
Részlet:
"Az emberi természet olyan, hogy a megfigyelt jelenségek között kapcsolatokat keres, a megfigyelt jelenségek okát kutatja - magyarázatot keres rá. Ilyen megfigyelés az is, hogy ugyanazon...
Tovább
Előszó
Részlet:
"Az emberi természet olyan, hogy a megfigyelt jelenségek között kapcsolatokat keres, a megfigyelt jelenségek okát kutatja - magyarázatot keres rá. Ilyen megfigyelés az is, hogy ugyanazon az órán a jelenlévők közül egyesek keresztrejtvényt fejtenek, mások levelezgetnek, szunyókálnak, tüntetően ásítoznak, míg megint mások jegyzetelnek, érdeklődnek. Pedig az előadó ugyanaz, ahogy a téma is. Mi lehet az oka, hogy ugyanabban az időben, ugyanazon a helyen, másképpen viselkedünk? S vajon, akik látszólag ugyanígy viselkednek, ugyanolyan ok miatt teszik?
Kiben ne fogalmazódtak volna már meg ezek a kérdések? Egyesek nyilván el is intézték azzal, hogy: "ezt akarják - érdekli/nem érdekli őket a dolog, kíváncsiak a témára vagy éppen nem". Csakhogy, kivel nem esett meg, hogy kínszenvedésnek érezte kedvenc óráját, mert pl. korgott a gyomra, fájt a foga, nem aludta ki magát. Hiába akarta követni az óra menetét, nem azt tette, amit akart. A fenti példák alapján valószínűsíthető, hogy az emberi tevékenységek oka, még a szándékos, akaratlagos cselekedeteké is, bonyolult rendszerek működésének eredménye. Ezt a bonyolult rendszert nevezzük motivációnak.
Attól a pillanattól kezdve, hogy reggel kinyitjuk a szemünket, mindig jellemző ránk, hogy valamire késztetettek vagyunk. Úgy is fogalmazhatunk, hogy a motiváció pszichés állapot egyik fontos összetevője. Éber állapotban valamire mindig késztetettek vagyunk - esetleg éppen arra, hogy csak heverészünk vagy visszaaludjunk."
Vissza