Előszó
A Miskolci Vasutas Sport Club 1986. december 9-én jubilál: 75 évvel ezelőtt azzal a kitűzött céllal jött létre, hogy a vasúti munkások körében érdeklődést keltsen a sportok iránt.
Az egyesületünk számára az akkor már működő vagy éppen akkor létrejövő vasutas testvéregyesületek és a városban alakult más, ma is jeles klubtársak (DVTK, MMTE) vonzó példát mutattak.
Az MVSC 75 éves működése alatt mindvégig szigorúan vett amatőregyesületként, a labdarúgás mellett a sport egyéb ágait is felkarolva, mindenkor eredményesen szolgálta az utánpótlást, főleg az atlétikában, ahol a vidéki sportegyesületek között igen előkelő helyezést ért el már a két világháború között is.
Sportegyesületünk 1926-ban avatta fel a sajóparti sport telepét, mely egyszerre bizonyította a vasút, a vasutasság és a város áldozatkészségét és hozta meg gyümölcsét lehetőséget teremteni a munkás tömegsportnak, a munkásból atlétává nevelés minőségi feltételeit megteremtve.
Egyesületünk úszószakosztálya 1921-ben és 1922-ben országosan is számottevő eredménnyel zárt, de ez a szakosztály versenyzésre alkalmas saját uszoda hiányában később is eredményes volt. Az akkori idők szép elképzelése - hogy a sportpálya mellett úszómedence is épül - mindmáig várat magára. Ugyanakkor futballcsapatunk a vidék legerősebb csapatává fejlődött és nemcsak a térség minden csapatával egyenrangú ellenfélként állhatott ki, de az 1925-26. bajnoki évben Magyarország legjobb csapata címért is küzdött, s bár az elődöntőben az FTC-től kikapott, ezt az időszakot a miskolci vasutas futball virágkorának tekinthetjük.
Az egykori kubik gödörből elinduló sportkör természetesen nem is sejthette, hogy a hajdani testedző sportélet milyen megpróbáltatások elviselésére kényszerül: a második világháború veszteségei között csak ritkán emlegetjük a sportegyesületünk teljes összeomlását, anyagi javainak teljes megsemmisülését!
Vissza