Előszó
"A gyakorlat teszi a mestert"
Megfigyelted-e már, hogy a különböző élőhelyeken más és más növények és állatok élnek? A borzot nem találod meg a folyóparton, a vidra nem él az erdőben. A pisztráng...
Tovább
Előszó
"A gyakorlat teszi a mestert"
Megfigyelted-e már, hogy a különböző élőhelyeken más és más növények és állatok élnek? A borzot nem találod meg a folyóparton, a vidra nem él az erdőben. A pisztráng csak a sebes folyású patakokban él, a keszeg a nyílt vizű tavakban. Miért éppen ezeken a helyeken élnek, miért éppen ugyanazokkal társulnak mindig?
A növényeknek és az állatoknak elsősorban önmagukat kell fenntartaniuk, ez csak akkor sikerül, ha megtalálják a táplálékukat, és a búvóhelyüket. Csak azután gondolhatnak a családalapításra, ha mindezeket ivadékaik számára is biztosítani tudják.
Ismerd meg a növények és az állatok társulásait, az ebben élő fajokat! Túrázz, kirándulj, búvárkodj a természetben! Ne felejts el magaddal vinni határozókönyveket, nagyítót, térképet, iránytűt! Nélkülözhetetlen egy vázlatfüzet, fényképezőgép, esetleg egy magnetofon, ha madárhangokat szeretnél felvenni.
A növények és az állatok gyűjtésekor gondolj arra, melyek a védett fajok, mert azokat nem gyűjtheted, és arra is gondolj, hogy a természet nem kimeríthetetlen kincsesbánya, csak megfontoltan végezheted a gyűjtőmunkádat!
A tankönyvedből megszerzed az elméleti tudást, amelyet megfigyelésekkel, kísérletekkel kell igazolnod. Ehhez nyújt segítséget ez a praktikum, amelyet most a kezedben tartasz.
Vissza