Előszó
Az Amerikai Egyesült Államok ötven tagállamának mindegyike sajátos földrajzi, történelmi és kulturális arculatot mutat. Emberek, tájak, szokások tarka mozaikja ez a hatalmas, virágzó, sokszínűen...
Tovább
Előszó
Az Amerikai Egyesült Államok ötven tagállamának mindegyike sajátos földrajzi, történelmi és kulturális arculatot mutat. Emberek, tájak, szokások tarka mozaikja ez a hatalmas, virágzó, sokszínűen gyönyörű ország, amely ma is megannyi meglepetést tartogat letelepülőknek és látogatóknak egyaránt. Sziklafalai, vadvizei és szurdokvölgyei csábítják a kalandvágyókat, települései azokat, akik szeretnék megismerni lakosainak változatos életmódját. A számtalan bevándorlóból mindössze kétszáz év alatt kovácsolódott egységgé a nemzet, amely történetében, hagyományaiban, a kormányzathoz, igazsághoz és valláshoz való viszonyában egészen egyedülálló ezen a bolygón.
Mivel a gyarmati idők óta szakadatlanul áramlanak ide a bevándorlók, az Egyesült Államok lakóit nehéz más országokéhoz hasonlóan általánosságban jellemezni. Az USA-t szokás olvasztótégelynek nevezni, hiszen a különböző kultúrájú, vallású és etnikai jellegű csoportok egyetlen, ezer szállal összekötött néppé váltak. Az embertani változatosság mögött nem marad el a földrajzi sem, hiszen kezdetektől fogva éppen e végeláthatatlan, mindenütt más és más föld vonzotta ide a telepeseket. Igaz, akadnak a világon mélyebb völgyek, magasabb vízesések, hosszabb folyók, kietlenebb pusztaságok és égbeszökőbb hegyormok, de kevés ország dicsekedhet olyan gazdagon változatos szépségű természeti tájakkal, mint az Egyesült Államok. A 9 809 155 km2-nyi terület két szélső pontját kelet-nyugati irányban 4516, Kanadától a legdélibb csücskéig 2571 km választja el. Tengerpartjainak együttes hossza Alaszkát és Hawaiit beleértve 19 924, nélkülük 8034 km. Két másik országgal határos: északon Kanadával, délen Mexikóval. Legmagasabb pontja, a Mount McKinley (vagy Denali) 6194 méterrel a tengerszint fölött, a legalacsonyabb, a kaliforniai Halál völgye 86 méterrel azalatt helyezkedik el. A Mississippi-Missouri a világ negyedik leghosszabb folyója, az Egyesült Államok középső részének meghatározó vízrendszere. Két fő hegységrendszerének, az Appalache-hegységnek és az Északi-Kordilleráknak összes vonulata nagyjából északról délre húzódik, de jellege, domborzata mindnek eltér a többitől, így országszerte sokféle vízrajzi, időjárási sajátságú területtel találkozhatunk. Az éghajlat a sarkvidékitől a szubtrópusig változik, sivatagot éppúgy találunk, mint esőerdőt.
Vissza