Előszó
I. BEVEZETÉS: A PSZICHOLÓGIA TÁRGYA, MÓDSZEREI
1. A pszichikus jelenségek tudományos, materialista értelmezése
A pszichológia tudománya a lelki jelenségek elméleti feldolgozása. Pszichológiai...
Tovább
Előszó
I. BEVEZETÉS: A PSZICHOLÓGIA TÁRGYA, MÓDSZEREI
1. A pszichikus jelenségek tudományos, materialista értelmezése
A pszichológia tudománya a lelki jelenségek elméleti feldolgozása. Pszichológiai tanulmányaink megkezdésekor meg kell vizsgálnunk: mi a pszichikus jelenségek lényege, miben különböznek ezek más természeti és társadalmi jelenségektől.
Az embert körülvevő természeti és társadalmi jelenségek rendkívül sokfélék. Mégis megegyeznek abban, hogy térben és idó'ben végbemenő, anyagi mozgásfolyamatok. Ilyenek például a szabad szemmel látható mechanikai mozgások (pl. a különféle erők behatására történő sokféle szabályos, vagy szabálytalan mozgás; ezek sorában az egyenletesen gyorsuló mozgások, mint pl. a szabadesés stb.)- Vannak az anyag legkisebb részeiben, a molekulákban és atomokban végbemenő, szabad szemmel nem látható mozgások. -Az anyagok átalakulása is mozgással (kémiai mozgások) jár.
A felsorolt mechanikai, fizikai, kémiai mozgásformák eredményezik a közvetlenül, szabad szemmel is látható, - vagy műszerek közvetítésével tapasztalható mechanikai, fizikai, kémiai jelenségeket.
Az említett jelenségek az élettelen tárgyakon, anyagokon is általánosan tapasztalhatók. Vannak azonban olyan jelenségek, amelyek kizárólag az élő szervezeteken (növényeken, állatokon, emberen) tapasztalhatók. Ilyenek a különféle anyagcsere jelenségek (táplálkozás, kiválasztás) és ezek alapján az élőlények növekedése, fejlődése, szaporodása. Ezeket a csak élőlényeknél tapasztalható, sajátos mozgásformákat, folyamatokat, jelenségeket nevezzük biológiai jelenségeknek.
A fejlettebb élőlényeken (a magasabb rendű állatok és az ember) a biológiai jelenségeken kívül, azokon túlmenő jelenségeket is tapasztalhatunk. Az állat - és az ember is - tájékozódik a környezetében végbemenő jelenségekről, felfogja a tárgyakról jövő ingereket, (pl. fényt, szint, hangokat, szagokat, ízeket stb.) De a puszta tájékozódáson (a környező ingerek, tárgyak különböző szintű "megismerésén") kívül az állat is, az ember is reagál a környező jelenségekre. Megfelelő' mozgásokkal a számára legkedvezőbben alkalmazkodik a környező ingerekhez és aktív módon hatást is kifejt környezetére. Az állatok, és az ember aktív reagálása a különféle mozgások útján megy végbe.
Vissza