Előszó
Részlet a kötetből:
A) A KATOLIKUS NÉPISKOLA CÉLJA ÉS FELADATAI.
Cél:
A katolikus népiskola célja olyan éptestű, katolikus lelkületű, értelmes, öntudatos magyar állampolgárok nevelése,...
Tovább
Előszó
Részlet a kötetből:
A) A KATOLIKUS NÉPISKOLA CÉLJA ÉS FELADATAI.
Cél:
A katolikus népiskola célja olyan éptestű, katolikus lelkületű, értelmes, öntudatos magyar állampolgárok nevelése, akik a katolikus magyar nemzeti művelődés szellemének megfelelő általános és gyakorlati irányú műveltség elemeit elsajátítják, életükben értékesíteni tudják, az önműveléshez és a továbbtanuláshoz szükséges alapot megszerzik és az élet minden változatában halhatatlan lelkük forrásához, Istenhez tudnak emelkedni.
Feladatok.
A cél elérése érdekében a népiskolának különféle feladatokat kell elvégeznie, amelyek a kitűzött célból önként adódnak. A katolikus népiskola a testben és az egészségben Isten ajándékát látja és az erős és egészséges nemzedékek felnevelését a kereszténység egyik feladatának tartja. A testi nevelést azonban nem tekinti öncélnak, hanem a valláserkölcsös nevelés egyik előfeltételének, eszközének.
A katolikus lelkületű magyar ember legjellemzőbb vonása a vallásos jellem. Az evangélium tanítása és az Üdvözítő példája azt hirdeti, hogy az emberi élet legfőbb célja erkölcsi jellegű, nevelése. Ezen a nyomon indul el a katolikus nevelés, mert a pusztán vallástalan létszemlélet is kénytelen elismerni, hogy a nemes jellem az életértékek között a legbecsesebb, s annak kialakításában minden élettörekvésnek részt kell vennie. Az evangélium szelleme pedig arra tanít bennünket, hogy csak a vallásban gyökerező erkölcsi elvek lehetnek szilárd eszközei az emberi méltósághoz illő, viharálló jellem kifejlesztésének.
A katolikus vallásos jellemmel szoros kapcsolatban áll a nemzeti nevelés gondolata, amely azt kívánja, hogy hazáját szerető, érte áldozatokat is hozó, egymást szerető és támogató polgárokat neveljünk, akik az erkölcsi jó és szép szem előtt tartásával élnek és végzik munkájukat.
Vissza