Előszó
bevezetés
1. Bevezetés
1.1. A mikrobiológia tárgya, felosztása
A mikrobiológia a biológia egyik ága, amely a szabad szemmel nem látható élőlényekkel az úgynevezett mikroorganizmusokkal foglalkozik. Ezek csak megfelelő nagyítás (fény- vagy elektronmikroszkóp) segítségével válnak láthatóvá. Innen ered a mikroorganizmus vagy mikroba elnevezés.
A mikrobiológia tárgykörébe tartoznak a prokarióta baktériumok, a mikroszkopikus méretű gombák, az állati egysejtűek a protozoonok, valamint az extracellulárisan élettelen vírusok. így a mikrobiológián belül megkülönböztetünk bakteriológiát, mikológiát, protozoológiát és virológiát.
Foglalkozunk a férgekkel a helmintología és az ízeltlábúakkal az entomología keretében. Természetesen sem a férgek,- sem az ízeltlábúak méretük és felépítésük alapján nem tartoznak a mikroorganizmusok közé.
A természettudományok más területéhez hasonlóan a mikrobiológia is specializálódott. Ennek megfelelően szerteágazó tudomány. Az orvosi, az állatorvosi mikrobiológián kívül megkülönböztetünk mezőgazdasági, ipari mikrobiológiát, melyek további ágazatokra oszlanak (pl.: vegyipari, élelmiszeripari, gyógyszeripari, kőolajipari stb.).
Az egyes ágazatok a mikrobák más-más tulajdonságait hasznosítják.
Bennünket elsősorban az orvosi mikrobiológia érdekel, amely a mikrobákat, mint fertőző betegségek kórokozóit szemléli.
Vizsgálja azokat a változásokat is, melyek a kórokozók hatására a szervezetben bekövetkeznek.
1.2. A mikroorganizmusok jelentősége a természetben és az iparban
A jelenleg ismert több ezer mikroorganizmus között viszonylag kevés azoknak a száma, melyek az emberi vagy állati szervezetben szaporodni, betegséget okozni képesek. Ezt számos tulajdonságuk (pl.: anyagcsere, biológia, biokémia stb.) határozza meg. Ezekről később részletesen is szó lesz.
Tévedés lenne azonban azt hinni, hogy a mikrobák többsége káros, hiszen je-
9
Vissza