Előszó
I. A LÉLEKTANRÓL ÁLTALÁBAN
1. A pszichológia fogalma és tárgya
A pszichológia bizonyos jelenségekkel foglalkozik, melyeket általában lelki jelenségeknek neveznek. „Foglalkozik" lényegében azt jelenti, hogy leírja és ismerteti ezeket a jelenségeket, megállapítja bekövetkezésük feltételeit, kutatja belső természetüket, valamint lefolyásuk és előfordulásuk törvényszerűségeit. Tanulmányozza, milyenek e jelenségek különböző embereknél, milyenek a lelki jelenségek egyéni változatai, típusai, milyenek az emberek lelki sajátosságai stb.
Az emberek általában tudják, melyek a lelki jelenségek: jól ismerik azokat mindennapi életükből. Nem különleges körülmények között előforduló, laboratóriumokban előállított, készülékekkel megfigyelhető jelenségekről van szó, hanem olyanokról, melyekkel reggeltől estig, felébredéstől elalvásig dolgunk van: látunk valamit, hallunk, érzékelünk, figyelünk, emlékezünk, gondolkodunk, érzünk, vágyakozunk, törekszünk, akarunk stb. Ezek a lelki jelenségek.
Csak élő ember vagy állat lát, hall, érzékel, figyel stb. A lelki jelenség az élő állati vagy emberi organizmus megnyilvánulása: mással, mint az élő állati vagy emberi organizmussal kapcsolatban vagy attól függetlenül soha meg nem figyelhető. A lelki jelenség — élet jelenség.
Életjelenségek nem léteznek elszigetelten, egymagukban. Mindig beletartoznak a jelenségeknek — a folyamatoknak és működésüknek — abba a láncolatába és körforgásába, melyet életnek nevezünk. A ,,beletartozás" azt jelenti, hogy szerepük, funkciójuk van az életműködések rendszerében, részt vesznek a rendszernek — vagyis az életnek — a fenntartásában. Rendeltetés nélkül nincs életjelenség, biológiai funkció. Kérdezhetjük tehát: mi a lelki jelenség biológiai funkciója? Milyen módon járul hozzá, és menynyiben szükséges az élet fenntartásához? Hogyan és hol kapcsolódik be az életfolyamatok láncolatába?
Ehhez először szemügyre kell venni az életműködés alapvető formáját: az alkalmazkodást. A környezet, amelyben az állatok élnek, bizonyos feltételeket szab az élet számára. Alkalmazkodniuk kell ezekhez a feltételekhez, hogy életben maradhassanak. Az alkalmazkodás legősibb formája a következő: a szervezet morfológiailag — formailag és szerkezetileg — az adott környezeti feltételeknek megfelelően átalakul. Például: a környezet hőmérséklete alacsony, viszont a szervezeten belül (az állatok egy nagy csoportjánál: a melegvérűeknél) meghatározott hőmérsékletre van szükség ahhoz, hogy a fiziológiai folyamatok végbemehessenek. Ha az állat valami-
Vissza